Телефон: +38 (097) 762 31 21

Що спільного у сервісу зі здачі в оренду кіз, розумною мискою для собак та додатком, який робить ваше фото більш привабливим? Все вірно – це інновація, тобто щось таке, чого раніше не було, але що реально покращує життя. Це можна назвати «корисним винаходом» або «стартапом». Вони можливі в будь-яких галузях, високотехнологічні та недуже. Останнім часом слово «стартап» звучить часто, а все тому, що чимало успішних стартапів походять з України. Може тому, що в нас популярний вислів «хочеш жити – вмій вертітися»?

Досвід українських стартаперів

Потужний інтерес до стартапів в Україні викликаний багатьма причинами – можливістю заробити великі гроші, реалізацією свого креативного потенціалу, потребою в удосконаленні країни, але значною мірою вони викликані успішним досвідом інших українців за прикладом сніжного кому, який розбудив лавину.

Мабуть, важко знайти людей, які б не чули про нашумілий і всесвітньо відомий проект «Petcube» – невеличкого алюмінієвого куба вагою 589 грамів, у який вбудовані камера, динамік, мікрофон і лазерна указка та за допомогою якого можна розважати своїх домашніх улюбленців. Автори проекту створили його, коли їм не виповнилося ще й 25 років та змусили повірити в себе багатьох українців. Сьогодні від нього фанатіють відомі актори, пристрій знімають у відеокліпах. Небачений успіх здобули українська програма для розпізнавання обличь «Viewdle», яку у 2012 році придбав «Google» за 45 мільйонів доларів, мобільний додаток «Looksery», який у 2015 р. придбала компанія «Snapchat» за 150 мільйонів доларів та провайдер хмарного софту «Maxymiser» куплений компанією «Oracle» за 663 мільйони доларів. Успішних прикладів ще багато, усі вони – чудові дороговкази для своїх послідовників.

Стартап-нація

Успіхи українських стартаперів не залишили поза увагою і українську владу, адже це – чудова можливість стимулювати розвиток країни та отримувати прибутки практично без ресурсів. На сьогоднішній день в Україні запущено близько 2000 стартапів. За останні п'ять років українським стартапам вдалося залучити понад 400 млн доларів інвестицій. Протягом різних років, 9 українських стартапів на міжнародній платформі фінансування спільнокоштом (інша назва ­– краудфандінг) – www.kickstarter.com зібрали понад $100 000 кожен, загалом понад 1 млн. доларів.

Нещодавно в Україні створили державний інвестиційний фонд UNSF (Ukrainian National Startup Fund), щоб підтримати українські стартапи

У нас – високий рівень освіти, багато креативних людей, які прагнуть змін та хочуть зробити кращим світ навколо себе. Свідченням того, наскільки серйозно поставилася влада до стартапів є, наприклад, відкриття першого некомерційного стартап-інкубатора «1991», філіал якого є і в Дніпрі. Ідея інкубатору полягає в тому, аби допомогти вигадати і реалізувати інноваційні проекти, які допоможуть використати відкриті державні дані для зручності та користі громадян, підприємців і державних органів.

А нещодавно в Україні створили державний інвестиційний фонд UNSF (Ukrainian National Startup Fund), щоб підтримати українські стартапи. Для видачі грантів, з держбюджету вже виділили ₴ 50 млн. Щоб отримати грант, стартап має бути офіційно зареєстрованим та більша частина команди має перебувати в Україні. Цілком можливо, що це по-справжньому стане платформою для українського інноваційного прориву.

Інкубатори та акселератори

Проблема багатьох стартапів полягає в тому, що самої-лише ідеї цікавого стартапу недостатньо для її успіху, оскільки це – бізнес, який потребує необхідних знань, вмінь просувати товар на ринку та багато іншого, про що інженери та інші винахідники замислюються не завжди. У цьому їм мають допомогти так звані стартап-інкубатори, які проводять навчання, тренінги, вказують на проблемні моменти стартапу, допомагають знайти людей в команду та зрештою – фінансування. З переліком українських стартап-інкубаторами можна ознайомитися за посиланням: https://innabtys.com/ua/inscompares/inscompare/58ece56dd2bf13b455a9b0e0 

Готові стартапи можуть подаватися до так званих акселераторів – платформ, де зі стартапами знайомляться інвестори, які, в разі якщо проект їм сподобається, можуть дати кошти на його розширення

Звісно, аби зробити свій стартап треба багато і наполегливо працювати, іще більше – вчитися. На цьому шляху багато складнощів, але завжди є люди, які готові допомогти, а результатом може бути власний цікавий бізнес.

Цікаві факти:

1 / 10
Стартап – це не просто малий або середній бізнес, який стартує з нуля, а бізнес, що містить інноваційний компонент.
На сьогоднішній день в Україні запущено близько 2000 стартапів.
За останні п'ять років українським стартапам вдалося залучити понад 400 млн доларів інвестицій.
У 2018 році три українські стартапи були визнані найкращими у світі.
У 2018 році український електровелосипед «Delfast» потрапив до книги рекордів Гіннеса як такий, що подолав найбільшу відстань (367 км.) без підзарядки.
Три українські стартапи були продані за суми понад 45 мільйонів доларів.
В Україні створили державний інвестиційний фонд UNSF (Ukrainian National Startup Fund), щоб підтримати українські стартапи. Для видачі грантів, з держбюджету вже виділили ₴ 50 млн.
Стартап інкубатори допомагають стартаперам початківцям виправити помилки та зробити з сирої ідеї справжній бізнес.
В Україні створено некомерційний український стартап-інкубатор «1991», який націлений на створення стартапів із використанням відкритих державних даних.
Протягом різних років, 9 українських стартапів на міжнародній платформі фінансування спільнокоштом (інша назва ­– краудфандінг) – www.kickstarter.com зібрали понад $100 000 кожен, загалом понад 1 млн. доларів.
Гортай далі, там ще цікавіше