Що спільного у сервісу зі здачі в оренду кіз, розумною мискою для собак та додатком, який робить ваше фото більш привабливим? Все вірно – це інновація, тобто щось таке, чого раніше не було, але що реально покращує життя. Це можна назвати «корисним винаходом» або «стартапом». Вони можливі в будь-яких галузях, високотехнологічні та недуже. Останнім часом слово «стартап» звучить часто, а все тому, що чимало успішних стартапів походять з України. Може тому, що в нас популярний вислів «хочеш жити – вмій вертітися»?
Досвід українських стартаперів
Потужний інтерес до стартапів в Україні викликаний багатьма причинами – можливістю заробити великі гроші, реалізацією свого креативного потенціалу, потребою в удосконаленні країни, але значною мірою вони викликані успішним досвідом інших українців за прикладом сніжного кому, який розбудив лавину.
Мабуть, важко знайти людей, які б не чули про нашумілий і всесвітньо відомий проект «Petcube» – невеличкого алюмінієвого куба вагою 589 грамів, у який вбудовані камера, динамік, мікрофон і лазерна указка та за допомогою якого можна розважати своїх домашніх улюбленців. Автори проекту створили його, коли їм не виповнилося ще й 25 років та змусили повірити в себе багатьох українців. Сьогодні від нього фанатіють відомі актори, пристрій знімають у відеокліпах. Небачений успіх здобули українська програма для розпізнавання обличь «Viewdle», яку у 2012 році придбав «Google» за 45 мільйонів доларів, мобільний додаток «Looksery», який у 2015 р. придбала компанія «Snapchat» за 150 мільйонів доларів та провайдер хмарного софту «Maxymiser» куплений компанією «Oracle» за 663 мільйони доларів. Успішних прикладів ще багато, усі вони – чудові дороговкази для своїх послідовників.
Стартап-нація
Успіхи українських стартаперів не залишили поза увагою і українську владу, адже це – чудова можливість стимулювати розвиток країни та отримувати прибутки практично без ресурсів. На сьогоднішній день в Україні запущено близько 2000 стартапів. За останні п'ять років українським стартапам вдалося залучити понад 400 млн доларів інвестицій. Протягом різних років, 9 українських стартапів на міжнародній платформі фінансування спільнокоштом (інша назва – краудфандінг) – www.kickstarter.com зібрали понад $100 000 кожен, загалом понад 1 млн. доларів.
У нас – високий рівень освіти, багато креативних людей, які прагнуть змін та хочуть зробити кращим світ навколо себе. Свідченням того, наскільки серйозно поставилася влада до стартапів є, наприклад, відкриття першого некомерційного стартап-інкубатора «1991», філіал якого є і в Дніпрі. Ідея інкубатору полягає в тому, аби допомогти вигадати і реалізувати інноваційні проекти, які допоможуть використати відкриті державні дані для зручності та користі громадян, підприємців і державних органів.
А нещодавно в Україні створили державний інвестиційний фонд UNSF (Ukrainian National Startup Fund), щоб підтримати українські стартапи. Для видачі грантів, з держбюджету вже виділили ₴ 50 млн. Щоб отримати грант, стартап має бути офіційно зареєстрованим та більша частина команди має перебувати в Україні. Цілком можливо, що це по-справжньому стане платформою для українського інноваційного прориву.
Інкубатори та акселератори
Проблема багатьох стартапів полягає в тому, що самої-лише ідеї цікавого стартапу недостатньо для її успіху, оскільки це – бізнес, який потребує необхідних знань, вмінь просувати товар на ринку та багато іншого, про що інженери та інші винахідники замислюються не завжди. У цьому їм мають допомогти так звані стартап-інкубатори, які проводять навчання, тренінги, вказують на проблемні моменти стартапу, допомагають знайти людей в команду та зрештою – фінансування. З переліком українських стартап-інкубаторами можна ознайомитися за посиланням: https://innabtys.com/ua/inscompares/inscompare/58ece56dd2bf13b455a9b0e0
Звісно, аби зробити свій стартап треба багато і наполегливо працювати, іще більше – вчитися. На цьому шляху багато складнощів, але завжди є люди, які готові допомогти, а результатом може бути власний цікавий бізнес.