Телефон: +38 (097) 762 31 21

Антична доба асоціюється з давньогрецькою та давньоримською культурою. На землях Дніпропетровської області ці дві цивілізації не лишили слідів – але це не означає, що наш край був пусткою в той період.

Геродот

Завдяки Геродоту та іншим давнім авторам перше тисячоліття до н.е. перестає бути «німою епохою», про життя якої відомо тільки зі знахідок археологів. З цієї доби ми знаємо вже і власні імена народів-мешканців наддніпрянських степів – кіммерійці, скіфи, сармати.

На південний схід простягається країна, що називається царською, і скіфи, які в ній живуть, найхоробріші та найчисленніші.

Скіфи

Скіфи прийшли на територію України приблизно у VII ст. до н.е. Цей народ мав іранське походження, шлях скіфів до українських степів проліг через Передню Азію та Кавказ. Скіфи були кочівниками, тож не лишили по собі залишків міст або фортець. Але і досі ми можемо бачити по степах нагадування про їхню присутність у наших краях – скіфські кургани.

Кургани

  • 1063359
  • 03162047.064997.7585
  • 1481695973 9449 Sud Virishit Dolyu Skifskogo Zolota
  • 1 Zw7opaEtQI6FEiUFzGn6Fw
  • 300px Chersonesos Columns
  • 56985214  Large
  • Skifs

В районі сучасного Нікополя відомі поховання скіфських царів. Скіфи ховали своїх володарів, дотримуючись складного ритуалу, у викопаних у землі могилах – над якими насипали високі пагорби-кургани. У потойбічний світ володаря супроводжували поховані поруч дружини, слуги та охоронці, а також коні. У могилу також клали прикраси та всі речі, що, як вважали, знадобляться небіжчику в потойбічному світі Втім, були зухвальці, які явно вважали інакше – більшість курганів, як свідчать археологи, були пограбовані ще у скіфську добу.

Не засновують ні міст, ні укріплень, але всі вони будучи кінними стрілками, возять свої будинки з собою, отримуючи прожиток не від луки, а від розведення домашньої худоби.

Прикраси

Знахідки не пограбованих поховань ставали справжньою сенсацією для вчених – бо вартість прикрас та дорогоцінностей звідти не вимірюється лише ціною золота або срібла, що пішло на їх виготовлення. Вони несуть нам також багато інформації про життя, вірування і зовнішній вигляд скіфів.

Пектораль

Найсенсаційнішою знахідкою стала золота пектораль з кургану Товста Могила, що біля міста Покров. Її у 1971 р. знайшла експедиція під керівництвом Бориса Мозолевського. Пектораль, – а це чоловіча прикраса, – була виготовлена грецькими майстрами. Скіфи мали тісні взаємини із населенням грецьких міст Криму та Північного Причорномор’я – а через них підтримували контакти і з усім античним світом.

Греки

У IV ст. до н.е. скіфи були витіснені сарматами у кримські степи. Там скіфи перейшли частково до осілого життя – зокрема, заснували місто Неаполь Скіфський. У скіфську добу наддніпрянські степи були околицею античного греко-римського світу. На узбережжі Чорного моря та в Криму ще з VIII—VI ст. виникає мережа грецьких міст-держав. Деякі з них – зокрема Пантікапей (Керч) та Тіра (Білгород-Дністровський) існують і досі.

Цікаві факти:

1 / 8
Хоча знахідки скіфських золотих прикрас походять саме з курганів, далеко не кожен курган містить в собі золоті речі (як і не кожен з них належить саме скіфам). У деяких з племен пошану до померлого виказували не через покладання коштовностей до його могили, а, наприклад, через працю, використану для спорудження кургану. Тож, розкопавши величезний насип, розчаровані археологи можуть натрапити просто на кістяк, без жодних супровідних речей.
Скіфські кургани мають градуювання за розміром. Найбільші кургани – поховання скіфських царів – досягали 20 метрів заввишки (тобто як 6-ти поверховий будинок) та до 100 метрів в діаметрі. Рядових воїнів ховали у земляній ямі, над якою насипали курган висотою 2-3 метри. Рабів же ховали без жодних насипів.
Традиція до огороджування могил та цвинтарів, що і зараз існує в Україні, була присутньою ще у скіфів та їхніх попередників. Кургани обмежовувалися ровом або кільцем з каменів. Археологи вважають, що таким чином давні мешканці українських степів намагалися відмежуватися від потойбічного світу, світу померлих.
У Старому Заповіті згаданий онук Ноя Гомер, від якого пішов однойменний народ. Зараз вчені схиляються до думки, що під цим народом на увазі малися якраз кіммерійці.
Скіфи прикрашали своє тіло татуюваннями. На Алтаї археологами було знайдено муміфіковане поховання скіфського вождя, руки та ноги якого були вкриті зображеннями реальних та фантастичних тварин – оленів, птахів, грифонів і т.п.
У давніх греків існувало поняття «пити по-скіфськи». Так казали про тих людей, які, всупереч грецькій традиції, пили не розбавлене водою вино, і вважалася хіба не алкоголіками. Як свідчать данні Геродота, скіфи дуже полюбляли пиття вина; про це ж свідчать і численні знахідки археологами винних амфор при розкопках скіфських пам’яток.
В клинописних табличках давньої Асирії згадуються військові загони народів «гіміррі» та «ішкуза» - тобто кіммерійців та скіфів. У VIII-VII ст. до н.е. вони здійснювали неодноразові військові походи на Передню Азію – в першу чергу Ассирію та Вавилон. Свідченням про це є і знахідки речей східного походження у курганах Причорномор’я.
Одним з найшановніших давньогрецьких філософів був Анахарсіс, скіф за походженням. За легендою, саме він був винахідником якоря.
Гортай далі, там ще цікавіше