Антична доба асоціюється з давньогрецькою та давньоримською культурою. На землях Дніпропетровської області ці дві цивілізації не лишили слідів – але це не означає, що наш край був пусткою в той період.
Геродот
Завдяки Геродоту та іншим давнім авторам перше тисячоліття до н.е. перестає бути «німою епохою», про життя якої відомо тільки зі знахідок археологів. З цієї доби ми знаємо вже і власні імена народів-мешканців наддніпрянських степів – кіммерійці, скіфи, сармати.
Скіфи
Скіфи прийшли на територію України приблизно у VII ст. до н.е. Цей народ мав іранське походження, шлях скіфів до українських степів проліг через Передню Азію та Кавказ. Скіфи були кочівниками, тож не лишили по собі залишків міст або фортець. Але і досі ми можемо бачити по степах нагадування про їхню присутність у наших краях – скіфські кургани.
Кургани
В районі сучасного Нікополя відомі поховання скіфських царів. Скіфи ховали своїх володарів, дотримуючись складного ритуалу, у викопаних у землі могилах – над якими насипали високі пагорби-кургани. У потойбічний світ володаря супроводжували поховані поруч дружини, слуги та охоронці, а також коні. У могилу також клали прикраси та всі речі, що, як вважали, знадобляться небіжчику в потойбічному світі Втім, були зухвальці, які явно вважали інакше – більшість курганів, як свідчать археологи, були пограбовані ще у скіфську добу.
Прикраси
Знахідки не пограбованих поховань ставали справжньою сенсацією для вчених – бо вартість прикрас та дорогоцінностей звідти не вимірюється лише ціною золота або срібла, що пішло на їх виготовлення. Вони несуть нам також багато інформації про життя, вірування і зовнішній вигляд скіфів.
Пектораль
Найсенсаційнішою знахідкою стала золота пектораль з кургану Товста Могила, що біля міста Покров. Її у 1971 р. знайшла експедиція під керівництвом Бориса Мозолевського. Пектораль, – а це чоловіча прикраса, – була виготовлена грецькими майстрами. Скіфи мали тісні взаємини із населенням грецьких міст Криму та Північного Причорномор’я – а через них підтримували контакти і з усім античним світом.
Греки
У IV ст. до н.е. скіфи були витіснені сарматами у кримські степи. Там скіфи перейшли частково до осілого життя – зокрема, заснували місто Неаполь Скіфський. У скіфську добу наддніпрянські степи були околицею античного греко-римського світу. На узбережжі Чорного моря та в Криму ще з VIII—VI ст. виникає мережа грецьких міст-держав. Деякі з них – зокрема Пантікапей (Керч) та Тіра (Білгород-Дністровський) існують і досі.