Телефон: +38 (097) 762 31 21

Угода про асоціацію

Угода про асоціацію – це договір, який Європейський Союз укладає з державою, яка не входить в ЄС. У цьому договорі йдеться про приведення законів держави у відповідність з європейськими нормами. Для Польщі, Чехії та інших країн Східної Європи угода про асоціацію була першим кроком до вступу в Євросоюз. У той же час, угоду підписали багато країн, які навряд чи коли-небудь стануть членами ЄС – наприклад, Єгипет, Ізраїль, Канада, Південно-Африканська Республіка та Чилі.

Угода про асоціацію з ЄС – це величезний документ на сім розділів і понад тисячу сторінок, який чітко регулює поступове економічне та політичне зближення України з Європейським Союзом.

Головна частина Угоди про асоціацію – зона вільної торгівлі між Україною та ЄС. Її завдання забезпечити європейському та українському бізнесу взаємний доступ на ринки товарів і послуг один одного. Також приведення українських правил в сфері виробництва і торгівлі у відповідність з нормами Євросоюзу. Європа вже зменшила або взагалі скасувала мита на велику частину українських товарів. У той же час, на багато важливих для українських експортерів товари на ринку ЄС зберігаються квоти.

Чому асоціація – це добре?

Угода про асоціацію з ЄС має політичне значення – вона підтверджує європейський вибір самої України. Вона свідчить, що об’єднана Європа бачить в нашій країні партнера.

Угода зобов’язує Україну провести важливі зміни, необхідних для країни, – наприклад, боротьба з корупцією.

Впровадження європейських норм та виховання цінностей демократії, відкритого суспільства, доступності економіки та політики

Асоціація з ЄС принесе чимало вигод і для звичайних українців. У сфері освіти співпраця з Європою дозволить підвищити рівень вітчизняних вузів і шкіл. У сфері торгівлі прийняття європейських стандартів означає більший захист прав споживачів. Також це посилення охорони навколишнього середовища (повна сміттєпереробка, очищення викидів). Зростання інвестицій – вкладення іноземних країн в розвиток економіки України.

Нарешті, європейські партнери уважніше стежитимуть за дотриманням прав людини і демократичних свобод в Україні.

Підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС є історичною подією. Для України дозволить якісно реформуватись та рівноправно входити в світову та європейську економіку.

Впровадження (імплементація) Угоди – це тривалий процес. Запровадження норм асоціації є спільною роботою держави, суспільства і кожного громадянина. Лише разом ми зробимо власну батьківщину кращою.

Українські товари на ринках Європейських країн

Після того як почала діяти зона вільної торгівлі, товарообіг з країнами ЄС значно збільшився і на сьогоднішній день становить, за даними Держстату, близько 50% від загального обсягу зовнішньої торгівлі. Це означає, що більше товарів українського виробництва будуть купляти в Європі, а отже наші виробники отримають більше грошей.

Багато виробників цим вже успішно користуються. В першу чергу, мова йде про фірми, що займаються сільським господарством і виробництвом продуктів харчування. Інші приклади: Яготинський маслозавод і Львівський холодокомбінат, які активно працюють на ринках ЄС.

Україна б’є рекорди з експорту меду. В 2017 році він склав $ 133,7 млн і виріс на 37,5%. Найбільше експортовано цього солодкого продукту в ЄС, США, Туреччину, Канаду та Ізраїль.

В Черкаській області завершилося будівництво заводу з виробництва меду. У регіоні був відкритий сучасний українсько-австрійський комплекс, який дозволить країні збільшити експорт меду за кордон в кілька разів. 

У січні-червні 2017 року оборот торгівлі сільськогосподарськими товарами з країнами Європейського Союзу склав три мільярди 800 мільйонів доларів.

  • Розбудова громадянського суспільства – рівноправних, активних, відкритих, впевнених у собі людей. Це є запорукою стабільності демократії, незалежності, прав людини та добробуту у цілому. Саме країни з розвинутим громадянським суспільством є найбільш багатими в економічному плані, адже кожна людина має доступ до економічних благ і може контролювати владу.
  • Спрощення в’їзду до країн ЄС через безвізовий режим. Він дозволяє громадянам України перебувати на території країн ЄС не більше 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду. Безвізовий режим дає право на відвідування культурних та спортивних заходів, журналістські подорожі, короткострокове навчання та обмін досвідом, поїздки на лікування і т.д. Водночас, безвізовий режим не дає права на роботу в країнах ЄС, у тому числі, короткострокову. Безвізовий режим також не дає права на постійне проживання в країнах ЄС. Для цього, як і раніше, потрібно оформити спеціальну національну візу або дозвіл на проживання.
  • Застосування в Україні енергоефективних технологій завдяки програмам ЄС. (Сонячні батареї, утеплення, ЛЕД лампи, електроавтомобілі та скутери тощо) Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) в Україні ініціював програму IQ Energy, яка фінансується Партнерством Е5Р і Агентством SIDA за підтримки Європейського Союзу.

Програма підтримується через заохочення за рахунок грантових коштів на загальну суму 15 мільйонів євро, наданих партнерами: Східноєвропейським Партнерством в області енергоефективності та екології ("E5P"); грантом технічної допомоги для реалізації програми, який надається в рівній частині від E5P та Шведським Агентством з Міжнародного Співробітництва і Розвитку (Sida). Окремий господар чи їх група (позичальник-и) можуть отримати кредит до 15 000 євро для інвестування в енергоефективні проекти та компенсацію (грант) до 3 000 євро.

Цікаві факти:

1 / 11
Восени 2013 року уряд Миколи Азарова призупинив підготовку Угоди. 28 листопада 2013 року тодішні президент Віктор Янукович відмовився підписувати Асоціацію з ЄС, що стало причиною початку Євромайдану – яскравого явища в українській історії.
Угода про Асоціацію була повністю підписана президентом Петром Порошенко 27 червня 2014 року. Це найбільший договір який уклала Україна в своїй історії.
Повністю уведена в дію 1 вересня 2017 року.
Загальний обсяг Угоди близько 1200 сторінок.
Більша частина угоди стосується зони вільної торгівлі з ЄС.
За перше півріччя 2018 р. Експорт українських товарів виріс на 19,2%, що більш ніж удвічі вище, ніж експорт в інші країни (8,3%). В цілому, експорт в ЄС забезпечує приблизно 60% приросту загального експорту товарів України у січні-червні, а отже, торгівля з Євросоюзом є фактичним драйвером зростання нашого експорту. У 2018 році Україна стала більше поставляти промислових товарів, в першу чергу виробів з металу, а також машин та обладнання. Саме ці товари є більш дорогими та Україні вигідно їх продавати.
Україна не обмежена Угодою про Асоціацію в торгівлі з іншими країнами в тому числі з Росією.
Угода про Асоціацію не передбачає повну чи часткову втрату незалежності України.
Угода про Асоціацію не знищує вітчизняного виробника, адже навпаки дає можливості для експорту. Імпортні мита (платня за ввезення іноземних товарів в Україну) будуть знижуватись поступово протягом 10 років.
Угода про Асоціацію не пропагує та не узаконює одностатеві шлюби, це не нормовано навіть для членів ЄС.
Угода про Асоціацію не означає вступ України в ЄС.Україна є державою асоційованою з Євросоюзом.
Гортай далі, там ще цікавіше