Угода про асоціацію
Угода про асоціацію – це договір, який Європейський Союз укладає з державою, яка не входить в ЄС. У цьому договорі йдеться про приведення законів держави у відповідність з європейськими нормами. Для Польщі, Чехії та інших країн Східної Європи угода про асоціацію була першим кроком до вступу в Євросоюз. У той же час, угоду підписали багато країн, які навряд чи коли-небудь стануть членами ЄС – наприклад, Єгипет, Ізраїль, Канада, Південно-Африканська Республіка та Чилі.
Головна частина Угоди про асоціацію – зона вільної торгівлі між Україною та ЄС. Її завдання забезпечити європейському та українському бізнесу взаємний доступ на ринки товарів і послуг один одного. Також приведення українських правил в сфері виробництва і торгівлі у відповідність з нормами Євросоюзу. Європа вже зменшила або взагалі скасувала мита на велику частину українських товарів. У той же час, на багато важливих для українських експортерів товари на ринку ЄС зберігаються квоти.
Чому асоціація – це добре?
Угода про асоціацію з ЄС має політичне значення – вона підтверджує європейський вибір самої України. Вона свідчить, що об’єднана Європа бачить в нашій країні партнера.
Угода зобов’язує Україну провести важливі зміни, необхідних для країни, – наприклад, боротьба з корупцією.
Асоціація з ЄС принесе чимало вигод і для звичайних українців. У сфері освіти співпраця з Європою дозволить підвищити рівень вітчизняних вузів і шкіл. У сфері торгівлі прийняття європейських стандартів означає більший захист прав споживачів. Також це посилення охорони навколишнього середовища (повна сміттєпереробка, очищення викидів). Зростання інвестицій – вкладення іноземних країн в розвиток економіки України.
Нарешті, європейські партнери уважніше стежитимуть за дотриманням прав людини і демократичних свобод в Україні.
Підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС є історичною подією. Для України дозволить якісно реформуватись та рівноправно входити в світову та європейську економіку.
Впровадження (імплементація) Угоди – це тривалий процес. Запровадження норм асоціації є спільною роботою держави, суспільства і кожного громадянина. Лише разом ми зробимо власну батьківщину кращою.
Українські товари на ринках Європейських країн
Після того як почала діяти зона вільної торгівлі, товарообіг з країнами ЄС значно збільшився і на сьогоднішній день становить, за даними Держстату, близько 50% від загального обсягу зовнішньої торгівлі. Це означає, що більше товарів українського виробництва будуть купляти в Європі, а отже наші виробники отримають більше грошей.
Багато виробників цим вже успішно користуються. В першу чергу, мова йде про фірми, що займаються сільським господарством і виробництвом продуктів харчування. Інші приклади: Яготинський маслозавод і Львівський холодокомбінат, які активно працюють на ринках ЄС.
В Черкаській області завершилося будівництво заводу з виробництва меду. У регіоні був відкритий сучасний українсько-австрійський комплекс, який дозволить країні збільшити експорт меду за кордон в кілька разів.
У січні-червні 2017 року оборот торгівлі сільськогосподарськими товарами з країнами Європейського Союзу склав три мільярди 800 мільйонів доларів.
- Розбудова громадянського суспільства – рівноправних, активних, відкритих, впевнених у собі людей. Це є запорукою стабільності демократії, незалежності, прав людини та добробуту у цілому. Саме країни з розвинутим громадянським суспільством є найбільш багатими в економічному плані, адже кожна людина має доступ до економічних благ і може контролювати владу.
- Спрощення в’їзду до країн ЄС через безвізовий режим. Він дозволяє громадянам України перебувати на території країн ЄС не більше 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду. Безвізовий режим дає право на відвідування культурних та спортивних заходів, журналістські подорожі, короткострокове навчання та обмін досвідом, поїздки на лікування і т.д. Водночас, безвізовий режим не дає права на роботу в країнах ЄС, у тому числі, короткострокову. Безвізовий режим також не дає права на постійне проживання в країнах ЄС. Для цього, як і раніше, потрібно оформити спеціальну національну візу або дозвіл на проживання.
- Застосування в Україні енергоефективних технологій завдяки програмам ЄС. (Сонячні батареї, утеплення, ЛЕД лампи, електроавтомобілі та скутери тощо) Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) в Україні ініціював програму IQ Energy, яка фінансується Партнерством Е5Р і Агентством SIDA за підтримки Європейського Союзу.
Програма підтримується через заохочення за рахунок грантових коштів на загальну суму 15 мільйонів євро, наданих партнерами: Східноєвропейським Партнерством в області енергоефективності та екології ("E5P"); грантом технічної допомоги для реалізації програми, який надається в рівній частині від E5P та Шведським Агентством з Міжнародного Співробітництва і Розвитку (Sida). Окремий господар чи їх група (позичальник-и) можуть отримати кредит до 15 000 євро для інвестування в енергоефективні проекти та компенсацію (грант) до 3 000 євро.