Телефон: +38 (097) 762 31 21

ІТ – розшифровується як «інформаційні технології». В широкому розумінні вони включають всі сфери передачі та зберігання інформації (комп’ютери, телефони, лінії зв’язку, ігрові консолі, телебачення, преса тощо). А у вузькому значенні ІТ-сферу пов’язують виключно з комп’ютерними технологіями.

Зараз в усьому світі ІТ-технології стають дуже популярними, щороку відкриваються тисячі нових вакансій для різних спеціалістів. І спеціалістів також дедалі більшає. У 2017 році в галузі було зайнято 116 тисяч вітчизняних фахівців, у 2018 їхня кількість зросла ще десь на 50 000. Їхні навички дуже цінуються роботодавцями, зокрема, у 2018 році середня зарплата хорошого ІТ-спеціаліста перевищувала середню зарплату в Україні в 7 разів! Слід сказати, що це пов’язано з тим, що багато вітчизняних фахівців працюють на закордонні фірми і отримують заробітну плату за зарубіжними тарифами, які значно вище зарплат у нашій країні (тобто це не в ІТ високі зарплати, а в Україні скромні зарплати порівняно зі світовими). За неофіційними даними в Україні діє близько 4000 ІТ-компаній. У 2016 році 13 українських ІТ-компаній увійшли до топ 100 розробників світу.

ІТ-індустрія – це те, що Україна може експортувати в інші країни (і останнім часом успішно це робить). За даними асоціації IT Ukraine, в 2017 році обсяг експорту IT-послуг з України зріс на 20%, до 3,6 млрд доларів, а частка ІТ-сектора у ВВП становила 3,4%. У 2017 році комп’ютерні послуги посіли 3 місце серед експорту послуг з України після переробки товарів та трубопровідного транспорту. А за результатами першого півріччя 2018 року вже обігнали трубопровідний транспорт і стали другою найбільшою галуззю з експорту послуг. А ще, заробляючи великі гроші, українські ІТ-фахівці платять податки державі (чим більше заробляють, тим більше платять). За ці гроші державою виплачуються пенсії, соціальні виплати та реалізується багато корисних програм. Тож ІТ-фахівці не тільки розвиваються самі, а й розвивають всю країну!

За даними дослідження Асоціації ІТ України Дніпропетровська область займає друге місце по Україні за кількістю ІТ-спеціалістів (після Києва), а Дніпровський Національний університет входить в ТОП-5 ВНЗ України за кількістю випущених ІТ-спеціалістів.

Портрет українського ІТ-спеціаліста

  • За статистикою серед ІТ-спеціалістів в Україні 28% жінок і 72% чоловіків.
  • Середній вік вітчизняного ІТ-спеціаліста – 30 років.
  • Більше половини фахівців в нашій країні (54%) починають працювати ще під час навчання (щоби стати хорошим спеціалістом, треба навчатися кілька років).
  • 64% ІТ-спеціалістів в Україні мають диплом про вищу технічну освіту (скільки серед таких спеціалістів людей з гуманітарною освітою – данні не вказані).
  • Майже половина ІТ-спеціалістів (45%) чудово володіють англійською мовою. Знання іноземних мов дуже потрібне, якщо людина хоче співпрацювати з закордонними фірмами.
  • Щоби бути затребуваним на ринку праці, ІТ-спеціалісту треба навчатися протягом життя (бо постійно виходять нові програми і мови програмування, в яких треба розбиратися). За опитуванням 71% українських ІТ-фахівців постійно підвищують свої навички.

Основні напрями роботи ІТ

Основні напрямки роботи в індустрії: розробка, дизайн, менеджмент, маркетинг, підтримка і аналітики.

  1. Серед розробників популярні напрямки програміст і тестувальник.

    Програмісти
    володіють мовами програмування (Java, PHP, JavaScript, JavaAndroid тощо). Найбільш простою і перспективною є PHP – скрипт, на якому пишуть сценарії веб-додатків. РНР-програмісти поділяються на рівні Junior, Middle, Senior, в залежності від вмінь. За задачами, які потрібно вирішувати, виділяють Front-end та back-end програмістів. Перші займаються розробкою інтерфейсів – тобто зовнішнього вигляду програми, щоби користувачу було зручно з нею взаємодіяти, другі – безпосередньо програмою. Але роботодавці часто шукають «програмістів повного циклу», які вміють робити як програми,так і інтерфейс.

    Тестувальники
    перевіряють програми на різних етапах підготовки, відшукуючи там помилки, через які програми можуть працювати неправильно.

  2. Дизайн частково співпадає з задачами Front-end програміст (тобто зовнішній вигляд програми, місце розтушування кнопок, їхній вигляд, кольори тощо). Він потребує художнього смаку у розробника, а також (бажано)навичок малювання і роботи в з різними програмами для малювання та редагування зображень (Photoshop, Illustrator, InDesign тощо)

  3. Менеджмент в ІТ – це люди, які керують айтішниками. Дуже важливо, аби вони самі мали хоча б початкове уявлення про їхню роботу.

  4. Маркетинг в ІТ, зазвичай, пов’язаний з системою продажів через Інтернет. На професійному рівні він вимагає знань про алгоритми функціонування соціальних мереж, про те, як краще прорекламувати себе для певної авдиторії, і як можна автоматизувати рекламні процеси за допомогою ботів. Виділяють наступні напрями ІТ-маркетингу:

    SMM-менеджер – людина, що просуває продукт у соціальних мережах;
    SEO-менеджер – людина, що просуває сайти в Інтернеті;
    Інтернет-маркетолог – це людина, яка просуває бренд (назву продукту, щоб його впізнавали) в інтернеті;
    Менеджер з продажу ІТ-посулг – посередник між покупцем і ІТ-фірмою;
    PR-менеджер – займається рекламою та зв’язками з суспільством (організовує прес-конференції, презентації продукта або послуги тощо (професія стосується не тільки ІТ).
    У маркетингу часто використовуються чат-боти для автоматизації процесу спілкування. Чат-бот – це програма, яка здатна вести переписку з користувачем, імітуючи живу людину. Чат-ботів вбудовують у меседжери, де вони допомагають вирішити прості питання, які часто повторюються. Програми бувають прості (відповідають заздалегідь запрограмованими відповідями на розповсюджені питання) і складні, які можуть навчатися і в певному сенсі підтримувати діалог. Чат-боти можуть допомогти оформити договір, або покупку в інтернет-крамниці, записати до лікаря, проінформувати про зміну тарифів тощо.

  5. ІТ-підтримка включає в себе в основному людей, які знаються на «залізі» - тобто на тому, як працює комп’ютер, як його полагодити, як налаштувати програми тощо. Виділяють такі напрями ІТ-підтримки:

    Адміністратор баз даних – розроблює і підтримує бази даних;
    Системний адміністратор або сисадмін - слідкує за правильною роботою комп'ютерів і програмного забезпечення;
    Спеціаліст з інформаційної безпеки – розробляє системи, що забезпечують захист інформації різних рівнів;
    Адміністратор мережі - проектує мережі та налаштовує інфокомунікації;
    CRM-менеджер - спілкується з клієнтами, перевіряючи, чи нормально працюють їхні комп’ютери, чи задоволені вони обслугою фірми ІТ-підтримки;
    Спеціаліст служби технічної підтримки. 

  6. В ІТ-аналітиці можна виділити наступні великі напрями діяльності спеціалістів:
    Системний аналітик, який займається розробкою ІТ-системи, що працює для підвищення ефективності бізнесу;
    Веб-аналітик – це людина, яка аналізує поведінку користувачів на сайті (кількість відвідувань, переглядів, скільки часу дивляться ту чи іншу сторінку тощо);
    Big Data-аналітик – це людина, яка вивчає великі масивні дані в науці і бізнесі (наприклад, соціологічні дослідження, бази даних виборців і їхні вподобання тощо).

Дотичними до роботи в ІТ (я і в принципі до будь-якої роботи) є професії рекрутерів і HR-спеціалістів. Рекрутери займаються добором кадрів (адже зараз прийнято вважати, що для роботи людина має бути не тільки хорошим спеціалістом, а й добре вписатися у вже існуючий колектив і бажано не втекти до іншої компанії, що запропонує роботу). HR-спеціалісти займаються не тільки добором кадрів, а й їхньою адаптацією та навчанням. Й узагалі слідкують за тим, щоби психологічний клімат у робочому колективі був сприятливим, бо це підвищує ефективність роботи.

Щоби не розгубитися у такому розмаїтті напрямків і спеціальностей, фахівці радять молодому спеціалісту, який тільки мріє стати «айтішником» попробувати всього потроху, аби визначитися, що йому більш для душі.

Плюси і мінуси роботи в ІТ-сфері:

Плюси:

  1. Високі зарплати
  2. Можливості кар’єрного росту і розвитку
  3. Можливість працювати віддалено, наприклад, вдома чи у іншій країні
  4. Фізично неважка робота у зручних умовах

Мінуси:

  1. Низький старт – щоби стати поважним спеціалістом, треба пройти довгий шлях 
  2. Висока конкуренція на ринку праці
  3. Потреба постійно навчатися і бути обізнаним у сучасних технологіях
  4. Робота переважно сидячі – і, відповідно, проблеми зі здоров’ям від малорухливого життя.

Перспективні галуліз ІТ-сфери

Одними з найбільш перспективних напрямків розробок в ІТ є роботизація та нейромережі. Обидва напрямки займаються розробками штучного інтелекту – математичного алгоритму, що копіює діяльність клітин людського мозку, за рахунок цього навчається, як дитина. Нейромережі останнім часом навчилися робити багато чого цікавого.

  • намалювати портрет, накладаючи тисячі фотографій із бази даних: https://aiportraits.com/ 
  • згенерувати зображення котика з кількох фото (іноді виглядає досить лячно): https://thiscatdoesnotexist.com/ 
  • вгадати, що ви малюєте і допомогти намалювати красиво: https://www.autodraw.com/
  • впізнати, що ви малюєте (на сайті багато мов, тож це допоможе розширити словниковий запас): https://www.autodraw.com/
  • створити вам логотип: https://looka.com/
  • замінити обличчя на фото: https://reflect.tech/

Цікаві факти:

1 / 10
1. Зараз ІТ-послуги в Україні – займають друге місце за обсягами експорту закордон. Найбільшим попитом наші фахівці користуються у компаній Великої Британії.
2. Дніпропетровська область займає друге місце по Україні за кількістю ІТ-спеціалістів (після Києва), а Дніпровський Національний університет входить в ТОП-5 ВНЗ України за кількістю випущених ІТ-спеціалістів, займаючи там друге місце після КПІ (Київського політехнічного інституту).
3. Майже третина ІТ-спеціалістів в Україні – жінки
4. У 2018 році середня зарплата хорошого ІТ-спеціаліста перевищувала середню зарплату в Україні в 7 разів!
5. У 2016 році 13 українських ІТ-компаній увійшли до топ 100 розробників світу.
6. Майже половина вітчизняних ІТ-спеціалістів (45%) чудово володіють англійською мовою.
7. За опитуванням 71% українських ІТ-фахівців постійно підвищують свої навички.
8. В Україні діють 16 кластерів ІТ: Чернігів, Конотоп, Харків, Київ, Луцьк, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Коломия, Чернівці, Вінниця, Черкаси, Запоріжжя, Дніпро, Одеса, Миколаїв.
9. За прогнозами у 2025 році кількість ІТ-інженерів в Україні сягне 242 000 осіб.
10. 28% ІТ-спеціалістів в Україні мають додаткові кваліфікаційні сертифікати.
Гортай далі, там ще цікавіше