Розвиток сучасної української музики
У цей час з’явились перші виконавці – «Брати Гадюкіни», «Воплі Відоплясова», «Скрябін», «Кому Вниз». З проголошенням незалежності України з’являються гурти у нових музичних жанрах, передусім хіп-хопу – «Танок на майдані Конго», Тартак, «Вхід у змінному взутті», «The Вйо». У поп-жанрі виступали Руслана Лижичко, Ані Лорак, Олександр Пономарьов. Деякі рок-гурти вже в кінці 1990-тих рр. вийшли на світові сцени. «Океан Ельзи» був досить популярним у Росії, а «ВВ» у Франції. У 2004 році Руслана Лижичко перемогла на пісенному конкурсі Євробачення. У 2006 році "Дикі танці" і взагалі визнали найкращою піснею "Євробачення". Альбом “Дикі танці”, став першим 5-кратно платиновим альбомом в Україні, із загальним тиражем 0,5 мільйона екземплярів.
Український рок
Український рок багато хто вважає однією з найперспективніших течій сучасної української музики, ба більше, однією з найбільш широко представлених. Адже рок музика вже давно вийшла за рамки загальноприйнятих звичних понять і застосування її елементів можна зустріти чи не в усіх жанрах сучасної української музики.
Різноманітні фолькові елементи використовують у творчості «Гайдамаки», «Kozak System», «Тарута», «Вій». Самобутній український рок-н-рол виконує «От Вінта» або укра-біллі, як називають його самі учасники гурту. У них досить яскравий сценічний образ та стьобні тексти. «Mad Heads XL» орієнтується на панк та Ska культуру. Досить популярними є гурти «Антитіла» та «Натоліч», який до речі з походить з міста Дніпра. Сучасний знаковий письменник Сергій Жадан не тільки пише поезію та прозу, але й співає пісень і пише музику разом з гуртами «Жадан та Собаки» і «Лінія Маннергейма».
Український метал
Метал-сцена України також досить різнобарвна. Український хеві-метал з фолковим відтінком грають «Тінь Сонця», «Веремій», «Колір Ночі», та дніпровський гурт «САД». Черговий проект Саши Чемерова (грав у «Димна Суміш») «The Gitas» працює в Каліфорнії. Достатньо потужною є екстремальний напрям музики – блек-дет-метал у різних варіаціях і відтінках грають: «Dub Buk», «Kroda», Карна «Nokturnal Mortum», «Jinjer» та інші. Євген Кучеров створив так званий «one-man-band» під назвою «Чур» і виконує паган-метал про язичництво. Успішними підкорювачами європейських та американських сцен є київські «Stoned Jesus» та донецькі «SINOPTIK».
Українське інді
У 2010-х роках в Україні музиканти почали серйозно освоювати новий жанр – indie музику. У цьому стилі грає «Zapaska», «The Elephants», колишній клавішник «Океану Ельзи» «Pianoбой». Київський гурт «Latexfauna» примудряється грати ліричну, але й водночас танцювальну музику зі своєрідним суржиком у текстах.
Новаторським та незвичним для звичайного слухача є музика гурту «ДахаБраха», який виріс на основі київського експериментального театру «Дах». Проте зараз «ДахаБраха» є дуже популярним гуртом, особливо закордоном. Вони їздять турами по малим містечкам Європи, США та Канади – що не завжди можуть собі дозволити розкручені західні гурти. До того ж дуже часто «ДахаБраха» отримує на Заході повний sold out (повністю розкуплені усі білети на концерт). Трохи схожим на «ДахуБраху» є споріднений їм проект «Dakh Daughters» який виконує дарк-кабаре з народними мотивами.
Українське кантрі
Музика «Zwyntar» створює особливу атмосферу вестерну поміщену в українські степи, коли ковбої заходять до хуторського салуну та розповідають містичні історії. Україно-американське акустичне кантрі грає Sasha Boole, який також на останніх роботах експериментує з електро звучанням та складнішим аранжуванням. У схожому північноамериканському жанрі але з сильним ірландським фольковим впливом грає хуліганський гурт «Пирятин» (який у переважній більшості пісень нерекомендований неповнолітнім).
Український блюз та джаз
Якісний блюз та джаз виконує Костянтин Колесниченко – талановитий губний гармоніст, або ж харпер з Дніпра. Його музику відзначили навіть відомі американськи джазові критики. Відомими бардами та виконавцями авторської пісні ще з кінця 1980-тих років є Марія Бурмака та «Тризубий Стас».
Українське етно
Давні думи, пісні, кантати відроджує «Хорея Козацька» зі своїм лідером бандуристом Тарасом Компанійченко. Найвідомішим у їх виконанні є дума кінця XVII століття авторства самого гетьмана Івана Мазепи «Всі покою щиро прагнуть».
Український хіп-хоп
Новим поколінням хіп-хопу стали спочатку «Бумбокс», а потім у 2010-ті «Бук», «Ярмак». Дуже стильною та якісною є музика формації «The Cancel band» які змішують джаз, інструментальний хіп-хоп та трохи фанку. Якщо ти не знаєш, що «The Cancel band» це українці зі Львова, то дуже важко відрізнити від звучання яких небудь схожих виконавців з Чикаго чи Західного узбережжя. Досить самобутньою є хіп-хоп співачка Аліна Паш, яка дебютувала у 2018 році з двома дуже якісними кліпами до пісень «Oinagori» та «Bitanga».
Українська електроніка
В жанрі електроніки працюють дуже відомі та популярні в Україні, так і закордоном «ONUKA» та «The Hardkiss». Новим яскравим виконавцем у цьому жанрі є Максим Сікаленко або «Cape Cod».
Українська поп музика
З сучасної топової української поп музики можна назвати скажено популярних на YouTube «Время и стекло», «Дзідзьо», «Monatik» естрадного ТІК. Окрім них також помітними є: «Альоша» «On i Ona» «Mirami», та родичка легенди української естради Софії Ротару Sonya Kay та інші.
Українська музика дуже різнопланова та багатогранна, за останні кілька років виникла велика кількість гуртів, про які можна говорити годинами. Для тих хто хоче дізнатись більше про сучасні українські топові та андеграундні гурти радимо ресурси про українську музику – «Слух» та «Музмапа» та їх сторінки у соцмережах (посилання дивіться на сайтах).