Телефон: +38 (097) 762 31 21

Розвиток сучасної української музики

Повноцінний розвиток сучасної української музичної індустрії почався у кінці 1980-тих років.

У цей час з’явились перші виконавці – «Брати Гадюкіни», «Воплі Відоплясова», «Скрябін», «Кому Вниз». З проголошенням незалежності України з’являються гурти у нових музичних жанрах, передусім хіп-хопу – «Танок на майдані Конго», Тартак, «Вхід у змінному взутті», «The Вйо». У поп-жанрі виступали Руслана Лижичко, Ані Лорак, Олександр Пономарьов. Деякі рок-гурти вже в кінці 1990-тих рр. вийшли на світові сцени. «Океан Ельзи» був досить популярним у Росії, а «ВВ» у Франції. У 2004 році Руслана Лижичко перемогла на пісенному конкурсі Євробачення. У 2006 році "Дикі танці" і взагалі визнали найкращою піснею "Євробачення". Альбом “Дикі танці”, став першим 5-кратно платиновим альбомом в Україні, із загальним тиражем 0,5 мільйона екземплярів.

Український рок

Український рок багато хто вважає однією з найперспективніших течій сучасної української музики, ба більше, однією з найбільш широко представлених. Адже рок музика вже давно вийшла за рамки загальноприйнятих звичних понять і застосування її елементів можна зустріти чи не в усіх жанрах сучасної української музики.

Український рок може включати у себе елементи хіп-хоп музики, чим давно вже нікого не здивуєш, елементи джазу, фольку, блюзу, та навіть електронних жанрів, особливо популярних останніми роками.

Різноманітні фолькові елементи використовують у творчості «Гайдамаки», «Kozak System», «Тарута», «Вій». Самобутній український рок-н-рол виконує «От Вінта» або укра-біллі, як називають його самі учасники гурту. У них досить яскравий сценічний образ та стьобні тексти. «Mad Heads XL» орієнтується на панк та Ska культуру. Досить популярними є гурти «Антитіла» та «Натоліч», який до речі з походить з міста Дніпра. Сучасний знаковий письменник Сергій Жадан не тільки пише поезію та прозу, але й співає пісень і пише музику разом з гуртами «Жадан та Собаки» і «Лінія Маннергейма».

Український метал

Метал-сцена України також досить різнобарвна. Український хеві-метал з фолковим відтінком грають «Тінь Сонця», «Веремій», «Колір Ночі», та дніпровський гурт «САД». Черговий проект Саши Чемерова (грав у «Димна Суміш») «The Gitas» працює в Каліфорнії. Достатньо потужною є екстремальний напрям музики – блек-дет-метал у різних варіаціях і відтінках грають: «Dub Buk», «Kroda», Карна «Nokturnal Mortum», «Jinjer» та інші. Євген Кучеров створив так званий «one-man-band» під назвою «Чур» і виконує паган-метал про язичництво. Успішними підкорювачами європейських та американських сцен є київські «Stoned Jesus» та донецькі «SINOPTIK».

Українське інді

У 2010-х роках в Україні музиканти почали серйозно освоювати новий жанр – indie музику. У цьому стилі грає «Zapaska», «The Elephants», колишній клавішник «Океану Ельзи» «Pianoбой». Київський гурт «Latexfauna» примудряється грати ліричну, але й водночас танцювальну музику зі своєрідним суржиком у текстах.

Новаторським та незвичним для звичайного слухача є музика гурту «ДахаБраха», який виріс на основі київського експериментального театру «Дах». Проте зараз «ДахаБраха» є дуже популярним гуртом, особливо закордоном. Вони їздять турами по малим містечкам Європи, США та Канади – що не завжди можуть собі дозволити розкручені західні гурти. До того ж дуже часто «ДахаБраха» отримує на Заході повний sold out (повністю розкуплені усі білети на концерт). Трохи схожим на «ДахуБраху» є споріднений їм проект «Dakh Daughters» який виконує дарк-кабаре з народними мотивами.

Українське кантрі

Доволі винятковим є для української сцени кантрі, дарк-кантрі, блюз, або ж так звана «американа» - суміш усіх цих стилів.

Музика «Zwyntar» створює особливу атмосферу вестерну поміщену в українські степи, коли ковбої заходять до хуторського салуну та розповідають містичні історії. Україно-американське акустичне кантрі грає Sasha Boole, який також на останніх роботах експериментує з електро звучанням та складнішим аранжуванням. У схожому північноамериканському жанрі але з сильним ірландським фольковим впливом грає хуліганський гурт «Пирятин» (який у переважній більшості пісень нерекомендований неповнолітнім).

Український блюз та джаз

Якісний блюз та джаз виконує Костянтин Колесниченко – талановитий губний гармоніст, або ж харпер з Дніпра. Його музику відзначили навіть відомі американськи джазові критики. Відомими бардами та виконавцями авторської пісні ще з кінця 1980-тих років є Марія Бурмака та «Тризубий Стас».

Українське етно

Давні думи, пісні, кантати відроджує «Хорея Козацька» зі своїм лідером бандуристом Тарасом Компанійченко. Найвідомішим у їх виконанні є дума кінця XVII століття авторства самого гетьмана Івана Мазепи «Всі покою щиро прагнуть».

Український хіп-хоп

Новим поколінням хіп-хопу стали спочатку «Бумбокс», а потім у 2010-ті «Бук», «Ярмак». Дуже стильною та якісною є музика формації «The Cancel band» які змішують джаз, інструментальний хіп-хоп та трохи фанку. Якщо ти не знаєш, що «The Cancel band» це українці зі Львова, то дуже важко відрізнити від звучання яких небудь схожих виконавців з Чикаго чи Західного узбережжя. Досить самобутньою є хіп-хоп співачка Аліна Паш, яка дебютувала у 2018 році з двома дуже якісними кліпами до пісень «Oinagori» та «Bitanga».

Українська електроніка

В жанрі електроніки працюють дуже відомі та популярні в Україні, так і закордоном «ONUKA» та «The Hardkiss». Новим яскравим виконавцем у цьому жанрі є Максим Сікаленко або «Cape Cod».

Українська поп музика

З сучасної топової української поп музики можна назвати скажено популярних на YouTube «Время и стекло», «Дзідзьо», «Monatik» естрадного ТІК. Окрім них також помітними є: «Альоша» «On i Ona» «Mirami», та родичка легенди української естради Софії Ротару Sonya Kay та інші.

Співачка Джамала, переможниця Євробачення у 2016 році, намагається пробувати себе також в різних стилях – кабаре, джаз та навіть соул – музики у чистому вигляді рідкісної для України.

Українська музика дуже різнопланова та багатогранна, за останні кілька років виникла велика кількість гуртів, про які можна говорити годинами. Для тих хто хоче дізнатись більше про сучасні українські топові та андеграундні гурти радимо ресурси про українську музику – «Слух» та «Музмапа» та їх сторінки у соцмережах (посилання дивіться на сайтах).

Цікаві факти:

1 / 22
Український композитор Микола Леонтович (1877-1921) є автором обробки народного «Щедрика», яка відома у всьому світі як різдвяна колядка (англ. «Carol of the Bells»). Ця музика звучала у багатьох варіаціях в тому числі у фільмі "Один вдома" студії 20th Century Fox в аранжуванні Джона Вільямса. Сучасний музикант Олег Скрипка та Ле Гранд Оркестр зробили мультфільм "Щедрик" https://youtu.be/6uKbK1CPwSs.
Український поет та політичний діяч Олесь Бабій ще на початку 1930-тих років написав марш «Зродились ми великої години», який став потім відомим як гімн Організації українських націоналістів (ОУН). Сьогодні виконавці: Олег Скрипка (Vopli Vidopliassova), Тарас Компанійченко (Хорея козацька), Сергій Василюк (Тінь Сонця) Тарас Чубай, та інші зробили на його основі Марш нової української армії https://youtu.be/RgdANpB9PnY.
Український гурт OT VINTA зробив акустичну кавер версію всесвітньовідомої пісні AC/DC Hell`s Bells. https://youtu.be/9fs-lbeyOQk.
Боксер Олександр Усик виходить на бій під пісню українського музиканта ромського походження Василя Жадана – Браття https://youtu.be/HGo2mUAPFYk.
Українські гурти Бумбокс & The Gitas записали спільно пісню «Тримай мене», кліп до якої повністю знятий на екшн-камери GoPro, що доводить по суті необмежені можливості цих пристроїв https://youtu.be/zBHa1FQUd8M.
Квітка Цісик – українська співачка з діаспори отримала нагороди «Оскар» та «Золотого Глобус» у категорії «Найкраща пісня до фільму» за «You Light Up My Life» у 1978 році https://youtu.be/5tZvb7C2X7Q.
«Даха Браха» були єдиними представниками з України у легендарній передачі «Later… with Jools Holland» на BBC а також на фестивалі Glastonbury Festival (2016). У 2018 році, англійський футболіст Девід Бекхем опублікував рекламний ролик свого бренду House 99, в якому звучить композиція Sho Z-Pod Duba. Ця ж пісня стала саундтреком до серіалу «Фарго», який продюсують культові режисери — брати Ітан та Джоел Коени.
«Stoned Jesus» стали першим українським рок-гуртом, який побував на гастролях у Південній Америці. За 8 днів вони виступили у Чилі, Аргентині й Бразилії. Загалом за спиною колективу вже 22 країни. Визначним була поява у переліку учасників одного із найбільших у світі рок-фестивалів Hellfest-2016 на якому тоді виступали також легенди важкої музики як Rammstein та Black Sabbath. Це успіх, досягти якого не вдавалося ще жодному українському виконавцеві. У 2018 році вони виступали на розігріві концерту Deep Purple у Києві, що також є визнанням потенціалу гурту.
SINOPTIK – у 2016 році виграли національний український фінал міжнародного конкурсу The Global Battle Of the Bands і поїхали представляти Україну на міжнародному суперфіналі, який відбувся у Берліні 26 травня. SINOPTIK посіли перше місце й отримали звання «Найкращого нового гурту світу». Це перша перемога українського гурту в цьому конкурсі, хоча Україна бере участь з 2004 року. У 2017 році гурт виступив на розігріві у Мериліна Менсона.
Всесвітньо відомий український оперний співак, соліст Паризької національної опери Василь Сліпак (1974-2016). Покинув оперу та став волонтером спочатку на Революції Гідності, а потім прийняв участь у бойових діях на Сході України (загинув на фронті). Василь Сліпак – Арія Мефістофеля https://youtu.be/VR_9tupX38E.
KAZKA з піснею «Плакала» є україномовною піснею, яка має найбільше переглядів на Youtube (80 млн станом на 29.12.2018) У жовтні 2018 пісня плакала потрапила у всесвітній топ-10 пісень чарту платформи Shazam, посівши 9-те місце. https://youtu.be/kiBF0KtqHLk.
Пісні українського гурту «Время и стекло», мають найбільше переглядів на Youtube (переважно російськомовні) https://youtu.be/q--5Ht49vNY.
Любомир Мельник – українсько-канадський композитор. Народився 1948. У 1985 році у Швеції Любомир встановив два світові рекорди. Відповідно до одного з них композитор показав себе найшвидшим піаністом у світі: він зміг зіграти мелодію, витягуючи 19 з половиною нот щосекунди кожною рукою одночасно. Другий зафіксований рекорд: виконання найбільшої кількості нот за годину гри, при швидкості 13-14 нот на секунду кожною рукою.
Іноземці також співають українською деяким з них це дуже вдало вдається.
Поль Манондіз народився у Брюсселі, його батько італієць, родом із Сицилії, а мати француженка. У 2014 році він познайомився з майбутньою дружиною Оленою, яка за походженням є українкою. Вони жили рік в Парижі, але у зв’язку з ситуацією, яка відбувалася в Україні, Олена не знаходила спокою і в 2015 році пара вирішила переїхати. Зараз співак зосередився на музичній кар’єрі й регулярно презентує україномовні композиції.
Гурт Klooch заснований у Торонто в 2006 році трьома нащадками українських емігрантів та одним канадійцем. Завдяки оригінальному стилю виконання пісень колектив швидко набрав популярності, записав дебютний альбом під назвою “Klooch” та вирушив в турне по містах Канади, США і Європи. У 2014 році гурт знімає кліп на пісню “Вона”. Зйомки відео проходили в Києві та Нью-Йорку. Зараз “Klooch” продовжує активну діяльність.
Svjata Vatra або Свята Ватра – естонсько-український фолк-роковий гурт. Лідер гурту Руслан Трочинський – учасник “Гайдамаків” у 1999-2004 – заснував колектив разом із естонськими музикантами у 2005 році. Їхню пісню “Калина” було визнано найкращою фолк/world music-піснею Естонії 2009 року. Нещодавно колектив презентував нову україномовну пісню і кліп “Летіла зозуля”. SVJATA VATRA ''Letila Zozulia / Летiла зозуля ' https://youtu.be/-XMQNcuZBn4 (Естонія).
Brutto – панк-рок-гурт Сергія Міхалка, заснований ним після припинення існування колективу “Ляпис Трубецкой”. Гурт добре відомий в Україні та має багато шанувальників. 30 грудня 2015 року Brutto презентував свій перший кліп на україномовну пісню “Вечірнє сонце”, а в листопаді 2016 світ побачила друга україномовна робота на пісню “Середні віки”. Віршами для композиції стала лірика відомого поета Сергія Жадана.
The Ukrainians – рок-група з Британії, яка записала 6 україномовних альбомів, відіграла понад 1000 концертів у 20 країнах світу, але, на жаль, майже невідома в Україні. 1993 року на запрошення Міністерства Культури України гурт приїздив до України. Під враженням від цієї поїздки The Ukrainians записали альбом “Культура”, що став культовим. У 2012 запис виступу гурту на легендарному шоу John Peel було обрано серед 26 лауреатів (з тисяч кандидатур від Джимі Хендрикса та Лед Зепелін до Нірвани) на видання у ювілейній збірці.
Бельгійсько-голландський гурт Rastaban поєднує традиційні народні мелодії, елементи світової музики та вібрації племен. Цей унікальний проект додав українську народну пісню “Горе долом” до свого репертуару, а також зняв на неї яскравий кліп. Окрім того гурт записав ще одну україномовну пісню Moja Dusa (моя душа).
В доробку литовського гурту Biplan цілих три пісні українською мовою. Вокаліст колективу Макс Мельман розповідає: “Співати українською нелегко, але дуже цікаво з кількох причин – чверть нашої з гітаристом Олегом крові – українська”. Першу композицію Amore музиканти презентували у 2013, далі була україномовна версія своєї пісні “Hey Ya Ho”. 24 серпня 2015 року Biplan зробив подарунок українцям на честь Дня Незалежності, представивши композицію “Ми вічно юні”.
Skylė – група створена у Вільнюсі в 1991 році на вирішальному етапі історії Литви під час падіння Радянського союзу. Нам вдалося віднайти дві пісні, які цей колектив заспівав. Пісні Aistė & Skylė – Білий Брат, та Skylė – Присяга виконані українською мовою. Останню музиканти виконували зі сцени Майдану в час Революції гідності у лютому 201
Гортай далі, там ще цікавіше