Україна – дуже красива країна. В нас є моря, пустелі, водоспади, гори, замки і старовинні пам’ятки архітектури. Подорожуючі країною, не перестаєш дивуватися, на скільки вона чудова. Щоби відкрити для себе Україну, відчути все її розмаїття, треба не сидіти вдома, а вирушати у путь. Туристичний потенціал у кожного з регіонів країни дуже високий.
Багато замків та старовинних фортець, що ніби повертають у часи середньовіччя, знаходяться на Західній Україні. Наприклад, Львів оточений фортецями, які називають «Золотою підковою Львівщини». Туди входять Золочівський замок, Підгірці і Олесько. Іноді туди включають замки Свірж і Жовкву.
Українські замки та фортеці
Золочівський замок побудований у 17 ст. як оборона споруда. Донині зберігся дуже красивий Китайський палац, побудований польським королем Яном ІІІ Собеським для своєї коханої дружини. Палац у Підгірцях також 17 ст. Зараз у ньому ведуться реставраційні роботи, але у музейних фондах багато цікавих експонатів. Олеський замок – один із найдавніших в Україні, уперше згаданий у 14 ст. Він пам’ятає багато славетних історичних подій і людей. Наприклад, там проходив службу батько Богдана Хмельницького. Свірзькому замку близько 500 років. Він пережив багато неприємностей і зараз його треба капітально ремонтувати, хоча ззовні він все ще дуже величний. Замок у Жовкві також 17 ст. Він був резиденцією польського короля Яна ІІІ Собеського і витримував облоги козаків.
Проте, замками дуже багаті й інші області. Наприклад, дуже красивий замок у Меджибожі Хмельницької області. Йому близько 500 років, і зараз у ньому знаходиться кілька музеїв. Замок-паланок на Закарпатті відомий тим, що був центром повстання угорців проти австрійської влади на поч. 18 ст., до цього замок пережив міцну австрійську облогу, а його обороною керувала жінка – Ілона Зріні. Хотинську фортецю (Чернівецька обл.), якій вже близько 700 років, у різні часи завойовували турки, король Речі Посполитої Ян ІІІ Собеський, гетьман Богдан Хмельницький. За легендою мокра пляма на її стіні ніколи не висихає.
Західна Україна
На Західній Україні можна подивитися не тільки замки. У Карпатах дуже красива природа. Взимку там можна кататися на лижах (найпопулярніший курорт – Буковель,) а влітку – ходити у гори. Найбільш туристичне місто, звідки можна дістатися основних Карпатських цікавинок, як самотужки, так і взявши одну з екскурсій, – це Яремче. В Яремчі є одразу кілька водоспадів (найпопулярніший серед туристів – Пробій), а поряд знаходиться дуже красива пам’ятка природи – Скелі Довбуша. Скелі Довбуша утворилися ще за часів динозаврів на дні давнього моря. Їх висота сягає 80 м. Комплекс названий на честь легендарного опришка – Олекси Довбуша. У самих Карпатах, окрім Говерли – найвищої точки України, туристи полюбляють відвідувати мальовниче озеро Синевир.
У Тернопільській області знаходиться найдовша гіпсова печера у світі – Оптимістична. А ще на Західній Україні багато мальовничих водоспадів, наприклад, у Тернопільській області є Червоногвардійський водоспад, у Івано-Франківській одне з популярних туристичних місць – 15-ти метровий водоспад Гук, названий так через шум, який він створює, у Закарпатській – водоспад Шипіт.
Крим та Підвень України
Багато вишуканих палаців є у Криму. Хоча, вони й не такі давні, як замки Західної України. Зокрема, Воронцовський палац 19 ст., вхід до якого охороняють статуї могутніх левів, Масандровський палац 19 ст., де відпочивав імператор Олександр ІІІ, Лівадійський палац 19 ст., відомий, перш за все, тим, що там проходила Ялтинська конференція. У Криму також унікальна природа: є красиві місця на берегу моря (наприклад, Балаклавська бухта, мис Тарханкут), гори, мальовничі печери (наприклад, Мармурова печера, печера Еміне-Баїр-Хосар) тощо. На жаль, через окупацію півострова відвідування цих та багатьох інших пам’яток небажане – українські закони нині у Криму не діють.
Південь України також може здивувати. Окрім відомих туристичних місць: Ольвії, Асканії-Нова чи реконструкції Запорізької січі, там є чимало цікавинок. Наприклад, в Одеській області є селище Вилкове, яке називають «Українською Венецією». У цій області також знаходиться фортеця Акерман, закладена ханом золотої Орди у 13 ст., розбудована генуезцями і турками, через що має доволі екзотичну архітектуру. Фортеця у непоганому стані і відкрита для туристів. Дуже маловідома, але красива, садиба знаходиться у Запорізькій області. Садиба Попова частково зберіглася з 19 ст. і зараз там працює музей. У Запорізькій області також є унікальне місце – Кам’яна Могила – це масив піщаника, де були знайдені «наскальні малюнки» - петрогліфи часів палеоліту.
Пінічна та центральна Україна
У Північній та Центральній Україні також багато красивих та цікавих місць. Наприклад, у Полтавській області біля селища Диканька збереглися унікальні Кочубеївські дуби. Велетням 600-800 років, їхня висота більше 20 метрів (як 8-ми поверховий будинок), а щоб обійняти стовбур, треба кілька людей! У Білій Церкві Київської області є мальовничий парк «Олександрія». Окрім рідкісних рослин, у парку розташовані архітектурні споруди: колонади, містки, статуї, що роблять прогулянку там ще більш затишною. Подорожуючи Україною, треба неодмінно завітати до столиці. У Києві багато цікавих музеїв, величних храмів (наприклад, Софіївський собор, якому близько 1000 років, чи Києво-Печерська лавра з унікальним комплексом печер – підземних монарших келій, яким також близько 1000 років). Прогулюючись столицею, можна подивитися на чудернацький Будинок з Химерами – цегляну споруду, прикрашену дивними рибами, русалками, оленями, жабами та носорогами. А ще можна відвідати Пейзажну алею – архітектурний майданчик біля однієї з найдавніших вулиць столиці – Андріївського узвозу.
Східна Україна
Багато красивих місць та музеїв на непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей можуть зникнути назавжди. Деякі вже зникли. Наприклад, арт-простір «Ізоляція» у Донецьку з великою кількістю картин, скульптур та інсталяцій від сучасних митців був захоплений зруйнований так званою «армією ДНР». По скульптурах стріляли, як по мішенях, а інсталяцію у вигляді велетенської помади, присвячену жінкам, підірвали просто так.
Дніпро та Дніпропетровська область
Іноді дивовижні туристичні місця зовсім поряд! У Дніпрі та Дніпропетровській області також є на що подивитися. Наприклад, у Дніпрі є дуже цікавий Національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького. Біля музею просто неба виставлена унікальна колекція скіфських і половецьких «кам’яних баб». У Новомосковську знаходиться дерев’яний Троїцький собор 18 ст. Його особливість у тому, що він побудований без жодного металевого цвяха! У Кам’янському є красивий собор Святого Миколая 19 ст. - один з небагатьох уцілілих римо-католицьких храмів у цьому регіоні України. У Кривому Розі можна відвідати парк ім. Ф. Мершавцева з мальовничими ландшафтами. А ще в нас були унікальні фортеці – Стара Самарь та Кодацька фортеця (подані зображення – це реконструкції Олександра Харлана) – оборонні укріплення часів козацтва, з яких починалося місто Дніпро, проте, вони, на жаль, не збереглися.
Отже, в Україні дійсно багато красивих туристичних місць! І подорожувати нею справді захопливо!