Освіта в Україні
Навчання – дуже важливий елемент розвитку людини. Діти змалечку навчаються говорити, ходити, гратися, копіювати поведінку дорослих. З віком вони опановують науки, виражають себе у творчості, реалізують свій потенціал. Навчання допомагає розкрити таланти і обрати майбутню професію.
В Україні система освіти складається з 4 основних «цеглинок» - дошкільної, середньої, професійної та вищої освіти. Існують також заклади позашкільної освіти (різні гуртки, художні та музичні школи тощо, в яких задіяно близько 1 млн. дітей), програми освіти для дорослих та наукова діяльність.
Початкова освіта
Освіту дитина починає отримувати ще до школи, зокрема у яслах, садочках, центрах розвитку дитини тощо. Там малечу вчать писати, читати, рахувати. А ще діти вчаться взаємодіяти один із одним. Відвідування закладів дошкільної освіти в нас необов’язкове, тому ясла та садки відвідує тільки половина малечі (а це десь 1 млн. 300 тис. дітей). Решта дітей навчається вдома, де їхньою освітою займаються батьки, бабусі, дідусі, рідні або опікуни.
Загальна освіта
Отримання шкільної (загальної середньої) освіти в нашій країні обов’язкове. У школах діти вивчають різні науки та вперше серйозно замислюються, яку професію вони б хотіли обрати. В рамках реформи освіти активно проваджується інклюзивне навчання. Інклюзивне навчання — навчання учнів або студентів із особливими потребами вводячи їх до загального освітнього середовища за місцем їхнього проживання. В Україні близько 65 000 дітей із особливими потребами, завдяки реформі майже кожен п’ятий тепер може навчатися у звичайній школі. Для таких дітей – це гарна можливість знайти друзів і не почуватися самотніми.
Іще однією інновацією середньої освіти є впровадження так званих опорних шкіл. Метою таких шкіл є забезпечення доступу до кращих умов навчання. Так, за інформацією Міністерства освіти і науки, понад 60 % сільських дітей навчаються в класах з наповненістю менше 15 учнів, з них 33,5 % дітей навчаються у класах, де менше 10 учнів, часто в таких школах один учитель читає більше трьох предметів, що знижує шанси цих школярів на отримання якісної освіти. Тому дітей із сільської місцевості направляють у міські школи, де є сучасне обладнання, доступ до інтернету тощо. На сьогодні опорні школи мають 511 філій.
Професійна освіта
Юнаки та дівчата можуть отримати робітничі спеціальності у закладах, що надають професійну освіту. Заклади професійної освіти мають різне спрямування для різних галузей економіки. Третина закладів (трохи більше 33%) припадає на заклади освіти, які готують фахівців для промисловості, 29,5% - для сільського господарства, близько 17% - для будівництва, трохи більше 7% - для сфери послуг, дещо менше від 6% - для торгівлі та громадського харчування, 5,5% - для транспортної галузі, близько 1,3% - для ЖКГ і менше 1% - для сфери зв’язку.
Останнім часом в Україні впроваджується проект дуальної професійної освіти. Основне завдання дуальної форми навчання – це подолання розриву між теорією і практикою, підготовка кадрів відповідно до реальних економічних умов та вимог конкретних роботодавців. Вона передбачає збільшення практичних годин (30% теорії та 70% - практики), залучення безпосередньо у робочий процес, адаптацію до умов виробництва. Дуальна форма навчання довела свою ефективність – 97% випускників працевлаштувалися. Тому з 1 вересня 2017 року проект запроваджено у 49 закладах професійної освіти з 54 робітничих професій у 25 регіонах. До організації професійно-практичної підготовки залучено понад 300 роботодавців.
Вища освіта
Випускники шкіл можуть отримати вищу освіту. На початок 2017/18 навчального року в Україні діяв 661 вищий навчальний заклад. Вища освіта інтегруються до норм Європейської, тому у ВНЗ запроваджуються норми Болонського процесу навчання: модульна система, вибіркові дисципліни тощо. В Україні кожен рік складається рейтинг топ-100 ВНЗ, який може допомогти абітурієнтам визначитися, куди подавати документи. Наприклад, у 2018 році «Дніпровська політехніка» займає 8-му сходинку у цьому рейтингу, а Дніпровський національний університет ім. О. Гончара – на 14-ій.
Окрім того 6 вітчизняних ВНЗ увійшли у рейтинг найкращих університетів світу. QS World University Rankings - найпопулярніший рейтинг університетів у світі, розроблений для зручності студентів. Рейтинг базується на шести ключових показниках: академічній репутації (40% оцінки), репутації серед роботодавців (10%), співвідношенні кількості викладачів та студентів (чим менші групи, тим якісніше викладання) (20%), цитованості наукових праць у Scopus (20%) та частці іноземних студентів й викладачів (5%+5%). У 2018-19 навчальному році до рейтингу увійшли: Харківський національний університет ім. В. Каразіна, Київський національний університет ім. Т. Шевченка, Київський політехнічний інститут ім. Сікорського, Харківський політехнічний інститут, Національний університет «Львівська політехніка», Сумський державний університет.
Он-лайн навчання
Зараз набирають популярність он-лайн курси. Вони викладаються на спеціальних сайтах, де публікують відео уроки та контрольні завдання до них. Кожен бажаючий може записатися на вподобаний курс (а їх там дуже багато: від програмування до іноземних мов, від особистісного росту до захисту своїх прав), після чого отримати доступ до відео. Курси бувають строкові (які відкриваються і закриваються у чітко визначені дати) і безстрокові (їх можна проходити протягом року). Іноді ВНЗ, які організовують курс, пропонують отримати сертифікати про те, що курс успішно засвоєний. Ці сертифікати можна докладати до резюме під час пошуку роботи. В Україні найбільша платформа для он-лайн курсів називається Prometheus. Там також можна знайти курси підготовки до ЗНО з різних предметів. Окрім Prometheus дуже популярні іноземні платформи: Coursera та EdX. Проте, більшість курсів, що там доступні, англійською мовою. Іноді до відео уроків йдуть субтитри іншими мовами. Пройшовши зарубіжні курси, можна не тільки підвищити кваліфікацію, або освоїти цікаві дисципліни, а й отримати сертифікати від престижних ВНЗ світу (сертифікати бувають безкоштовні, або за гроші, все залежить від конкретного курсу).