Телефон: +38 (097) 762 31 21

Юрій Кондратюк (Полтава)у праці «Завоювання міжпланетних просторів» (1929) вивів основне рівняння польоту ракети, розглянув енергетично найвигідніші траєкторії космічних польотів, виклав теорію багатоступеневих ракет. Завдяки розробкам Юрія Кондратюка американці запустили апарат «Аполлону-11» у 1969 році, який доставив людей на Місяць.

Сергій Корольов (Житомир) – ракетобудівник, конструктор українського походження Під його керівництвом запущена перша міжконтинентальна балістична ракета, злетів перший штучний супутник Землі, полетіла у космос перша людина.

У 1954 році у Дніпропетровську було засноване Конструкторське Бюро (КБ) «Південне». Почалась ера активного ракетобудування.

Михайло Янгель - головний керівник радянської космічної програми та розробник кількох поколінь стратегічних бойових ракет. Основні розробки КБ «Південне» були ракетним озброєнням СРСР, який був у стані «холодної війни» з США.

Р-12 радянська балістична ракета середньої дальності, перша самостійна розробка ОКБ-586 — майбутнього КБ «Південне». Дальність стрільби 2000 км

Р-16 міжконтинентальна балістична ракета, що складалася на озброєнні РВСН СРСР з 1962 по 1976-1977 роки. Перша радянська двоступенева МБР на висококиплячих компонентах палива з автономною системою керування.

РТ-20 або 8К99. Перша радянська мобільна міжконтинентальна балістична ракета. Використовувалася у складі рухомого ракетного комплексу наземного базування

РТ-23УТТХ – стратегічний ракетний комплекс з твердопаливними триступеневими міжконтинентальними балістичними ракетами, мобільного залізничного і стаціонарного шахтного базування. Ракета мала боєголовку з 10 блоками окремого наведення кожен потужністю 55 кілотонн.

Павло Попович - перший космонавт українець. Радянський «космонавт №4». Перший політ Поповича відбувся в серпні 1962 р., Другий космiчний полiт 3-19 липня 1974 р. Здійснив як командир корабля «Союз–14».

Ракета Р-36М «Сатана». Ракети цього типу є найпотужнішими з усіх міжконтинентальних балістичних ракет. За технологічним рівнем комплекс не має аналогів серед інших ракетних комплексів.

«Цілина» – радянська космічна система радіотехнічної розвідки і однойменна серія космічних апаратів.

Автоматична універсальна орбітальна станція (АУОС) — негерметична платформа для створення космічних апаратів орієнтованих на дослідження Сонця та інший науково прикладних завданнь.

У незалежній Україні ракетобудівники продовжили розвивати попередні ракетні програми. Але вони мають мирне призначення

Ракета носій «Дніпро» створена КБ «Південне» на базі найпотужнішої у світі міжконтинентальної балістичної ракети РС-20 (SS-18 Satana), високі енергетичні можливості та надійність якої було підтверджено під час 160 пусків. На ракети, зняті з бойового чергування відповідно до Договору про обмеження стратегічних озброєнь, замість бойової частини встановлюється нова космічна головна частина з супутником. Таким чином в рамках програми «Дніпро» проводиться утилізація балістичних ракет з попутним виведенням в космос корисного навантаження. У 2014 році «Дніпро» поставив рекорд за кількістю корисних навантажень виведених на орбіту в одному пуску. 19 червня ракета вивела на орбіту 33 (!) космічні апарати сімнадцяти країн-замовників.

3 квітня 1985 року, з космодрому Байконур (Казахстан) відбувся перший пуск ракети-носія «Зеніт-2». Це двоступенева ракета на нетоксичних компонентах палива: рідкий кисень і гас РГ-1. Призначена для запусків космічних апаратів на низькі колові (до 1500 км) і еліптичні навколоземні орбіти різного нахилення. Конструктивно була забезпечена можливість виведення космічних апаратів будь-яких типів і характеристик. Всього використовувалося п'ять модифікацій ракети-носія «Зеніт». Станом на сьогодні здійснено 84 пуски, з яких: 71 успішних, 4 частково успішних, 9 невдалих.

Ракети запускалися з двох космодромів. Всі пуски «Зеніт-3SL» були виконані з плавучої платформи «Odyssey» в Тихому океані в рамках проекту «Морський старт» (Sea Launch). Решта модифікацій стартувала з космодрому Байконур в Казахстані. КБ «Південне» впродовж 1970-1990 рр. проводило самостійні дослідження можливості реалізації старту РН «Зеніт» з екваторіальних вод Світового океану, в силу його очевидних переваг:

  • допустимі пуски в будь-якому напрямку без дорогого відчуження національних територій під зони падіння відпрацьованих ступенів ракет
  • збільшується сумарна маса корисного вантажу при одночасному зниженні вартості виведення в перерахунку на один кілограм за рахунок максимально можливого використання швидкості обертання Землі
  • реалізується найкоротший шлях доставки супутника на геостаціонарну орбіту

Леонід Каденюк — український льотчик-випробувач 1-го класу, космонавт Незалежної України. Запуск космічного шатлу відбувся 19 листопада 1997 року з космічного центру ім. Джона Кеннеді, що знаходиться у штаті Флорида. У лабораторному модулі «Spacelab» проводилися наукові експерименти у галузях астробіології, фізики та матеріалознавства, також було заплановано виходи космонавтів у відкритий космос.

Космічний апарат «Січ-1» — український штучний супутник, призначений для спостереження поверхні Землі в інтересах господарської діяльності та проведення наукових експериментів з дослідження іоносфери та магнітосфери.

«Січ-2» — малогабаритний космічний апарат. Розроблений на сучасному світовому рівні у негерметичному виконанні з широким використанням полімерних та композиційних матеріалів Призначений для спостереження поверхні Землі в оптичному і середньому інфрачервоному діапазонах.

Океан-О — українсько-російський космічний апарат. Його мета оперативний збір даних про стан світового океану і суші, передачі даних по радіоканалах на пункти прийому інформації в інтересах народного господарства, наук про Землю та міжнародного співробітництва.

«ЄгиптСат-1» Космічний апарат дистанційного зондування Землі масою 157 кг розроблено КБ «Південне» і виготовлено Південним машинобудівним заводом. Космічний апарат призначався для одержання даних оптико-електронного спостереження Землі й надання послуг зв'язку в режимі електронної пошти.

VEGA — (Передова європейська ракета-носій нового покоління) ракета-носій легкого класу, що з 1998 року розробляється спільно Європейським космічним агентством (ESA) та Італійським космічним агентством (ASI). Ракета названа за іменем найяскравішої зірки північної півкулі. КБ «Південне» розробляє маршевий двигун РД-843. У листопаді 2017 р. Європейська ракета-носій VEGA з українським двигуном успішно стартувала з космодрому Куру у Французькій Гвіані.

«Антарес» є американська ракета корпорації Northrop Grumman. Основну конструкцію першого ступеня PH «Антарес» розробило  КБ «Південне», а виготовило ДП «ВО «ПМЗ» у кооперації з іншими українськими підприємствами. Підготовка PH «Антарес» до пуску, її випробовування та пуск виконані за участю українських фахівців. Згідно з контрактом, технічна підтримка пуску, приймання та обробка телеметричної інформації у режимі реального часу здійснювалися з території КБ «Південне». Загалом з 2013 року ракета-носій «Антарес» стартувала 10 разів.

Маяк це загальна назва нового сімейства ракет-носіїв (РН), призначених для запусків космічних апаратів.

Після російської агресії проти України у 2014 році уряд почав відроджувати вітчизняне ракетобудування з оборонним призначенням

«Грім» — український оперативно-тактичний ракетний комплекс на базі твердопаливної балістичної ракети, розроблений конструкторським бюро «Південне». Комплекс розробляється з 2013 року на базі попередніх розробок за проектами «Борисфен» та «Сапсан». Радіус дії комплексу заявлено у 280 км, озвучена можливість створення версії з радіусом дії до 500 км. Комплекс призначений для створення щита неядерного стримування агресора.

«Вільха» — український ракетний комплекс з коригованим боєприпасом калібру 300 мм. Розроблений на основі радянської реактивної системи залпового вогню 9К58 «Смерч». Прийнятий на озброєння української армії у 2018 році. Над створенням комплексу працювало близько п'ятнадцяти підприємств українського оборонно-промислового комплексу.

«Нептун» — український береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами Р-360 Нептун.

Цікаві факти:

1 / 7
1. Перший космонавт українець - Павло Попович. Радянський «космонавт №4». Перший політ Поповича відбувся в серпні 1962 р. Сучасники згадують, що Попович за всіма параметрами мав бути першим космонавтом, його й готували разом із Ю. Гагаріним, але, як згадував пізніше сам космонавт, «піонером у космосі, згідно з тодішньою політикою, повинен бути росіянин». 3-19 липня
1974 р. здiйснив другий космiчний полiт як командир корабля «Союз–14».
2. Улюблена українська ракета Ілона Маска – «Зеніт». До того ж американський інноватор та бізнесмен визнає, що українські науковці та інженери зробили вирішальну роль в освоєння комосу.
3. КБ Південне готувало висадку на Місяці у 1960-ті. Був розроблений блок посадки та місячний корабель. Але після успіху американців у 1969 р. програму згорнули.
4. Спеціалісти з КБ "Південне" зараз розробляють двигуни, які б дозволили використовувати їх під час пілотованих польотів на Місяць.
5. Рендольф Брезнік – американський астронавт, який у 2017 р. на міжнародній космічній станції розгорнув Український прапор. Крім того має всиновленого сина родом з Дніпра.
6. Існує велика кількість космонавтів так чи інакше пов’язаних з Україною. Вони народилися, мають родині корені, проживали або здобували освіту в Україні.
Гортай далі, там ще цікавіше