Юрій Кондратюк (Полтава) – у праці «Завоювання міжпланетних просторів» (1929) вивів основне рівняння польоту ракети, розглянув енергетично найвигідніші траєкторії космічних польотів, виклав теорію багатоступеневих ракет. Завдяки розробкам Юрія Кондратюка американці запустили апарат «Аполлону-11» у 1969 році, який доставив людей на Місяць.
Сергій Корольов (Житомир) – ракетобудівник, конструктор українського походження Під його керівництвом запущена перша міжконтинентальна балістична ракета, злетів перший штучний супутник Землі, полетіла у космос перша людина.
У 1954 році у Дніпропетровську було засноване Конструкторське Бюро (КБ) «Південне». Почалась ера активного ракетобудування.
Михайло Янгель - головний керівник радянської космічної програми та розробник кількох поколінь стратегічних бойових ракет. Основні розробки КБ «Південне» були ракетним озброєнням СРСР, який був у стані «холодної війни» з США.
Р-12 радянська балістична ракета середньої дальності, перша самостійна розробка ОКБ-586 — майбутнього КБ «Південне». Дальність стрільби 2000 км
Р-16 міжконтинентальна балістична ракета, що складалася на озброєнні РВСН СРСР з 1962 по 1976-1977 роки. Перша радянська двоступенева МБР на висококиплячих компонентах палива з автономною системою керування.
РТ-20 або 8К99. Перша радянська мобільна міжконтинентальна балістична ракета. Використовувалася у складі рухомого ракетного комплексу наземного базування
РТ-23УТТХ – стратегічний ракетний комплекс з твердопаливними триступеневими міжконтинентальними балістичними ракетами, мобільного залізничного і стаціонарного шахтного базування. Ракета мала боєголовку з 10 блоками окремого наведення кожен потужністю 55 кілотонн.
Павло Попович - перший космонавт українець. Радянський «космонавт №4». Перший політ Поповича відбувся в серпні 1962 р., Другий космiчний полiт 3-19 липня 1974 р. Здійснив як командир корабля «Союз–14».
Ракета Р-36М «Сатана». Ракети цього типу є найпотужнішими з усіх міжконтинентальних балістичних ракет. За технологічним рівнем комплекс не має аналогів серед інших ракетних комплексів.
«Цілина» – радянська космічна система радіотехнічної розвідки і однойменна серія космічних апаратів.
Автоматична універсальна орбітальна станція (АУОС) — негерметична платформа для створення космічних апаратів орієнтованих на дослідження Сонця та інший науково прикладних завданнь.
У незалежній Україні ракетобудівники продовжили розвивати попередні ракетні програми. Але вони мають мирне призначення
Ракета носій «Дніпро» створена КБ «Південне» на базі найпотужнішої у світі міжконтинентальної балістичної ракети РС-20 (SS-18 Satana), високі енергетичні можливості та надійність якої було підтверджено під час 160 пусків. На ракети, зняті з бойового чергування відповідно до Договору про обмеження стратегічних озброєнь, замість бойової частини встановлюється нова космічна головна частина з супутником. Таким чином в рамках програми «Дніпро» проводиться утилізація балістичних ракет з попутним виведенням в космос корисного навантаження. У 2014 році «Дніпро» поставив рекорд за кількістю корисних навантажень виведених на орбіту в одному пуску. 19 червня ракета вивела на орбіту 33 (!) космічні апарати сімнадцяти країн-замовників.
3 квітня 1985 року, з космодрому Байконур (Казахстан) відбувся перший пуск ракети-носія «Зеніт-2». Це двоступенева ракета на нетоксичних компонентах палива: рідкий кисень і гас РГ-1. Призначена для запусків космічних апаратів на низькі колові (до 1500 км) і еліптичні навколоземні орбіти різного нахилення. Конструктивно була забезпечена можливість виведення космічних апаратів будь-яких типів і характеристик. Всього використовувалося п'ять модифікацій ракети-носія «Зеніт». Станом на сьогодні здійснено 84 пуски, з яких: 71 успішних, 4 частково успішних, 9 невдалих.
Ракети запускалися з двох космодромів. Всі пуски «Зеніт-3SL» були виконані з плавучої платформи «Odyssey» в Тихому океані в рамках проекту «Морський старт» (Sea Launch). Решта модифікацій стартувала з космодрому Байконур в Казахстані. КБ «Південне» впродовж 1970-1990 рр. проводило самостійні дослідження можливості реалізації старту РН «Зеніт» з екваторіальних вод Світового океану, в силу його очевидних переваг:
- допустимі пуски в будь-якому напрямку без дорогого відчуження національних територій під зони падіння відпрацьованих ступенів ракет
- збільшується сумарна маса корисного вантажу при одночасному зниженні вартості виведення в перерахунку на один кілограм за рахунок максимально можливого використання швидкості обертання Землі
- реалізується найкоротший шлях доставки супутника на геостаціонарну орбіту
Леонід Каденюк — український льотчик-випробувач 1-го класу, космонавт Незалежної України. Запуск космічного шатлу відбувся 19 листопада 1997 року з космічного центру ім. Джона Кеннеді, що знаходиться у штаті Флорида. У лабораторному модулі «Spacelab» проводилися наукові експерименти у галузях астробіології, фізики та матеріалознавства, також було заплановано виходи космонавтів у відкритий космос.
Космічний апарат «Січ-1» — український штучний супутник, призначений для спостереження поверхні Землі в інтересах господарської діяльності та проведення наукових експериментів з дослідження іоносфери та магнітосфери.
«Січ-2» — малогабаритний космічний апарат. Розроблений на сучасному світовому рівні у негерметичному виконанні з широким використанням полімерних та композиційних матеріалів Призначений для спостереження поверхні Землі в оптичному і середньому інфрачервоному діапазонах.
Океан-О — українсько-російський космічний апарат. Його мета оперативний збір даних про стан світового океану і суші, передачі даних по радіоканалах на пункти прийому інформації в інтересах народного господарства, наук про Землю та міжнародного співробітництва.
«ЄгиптСат-1» Космічний апарат дистанційного зондування Землі масою 157 кг розроблено КБ «Південне» і виготовлено Південним машинобудівним заводом. Космічний апарат призначався для одержання даних оптико-електронного спостереження Землі й надання послуг зв'язку в режимі електронної пошти.
VEGA — (Передова європейська ракета-носій нового покоління) ракета-носій легкого класу, що з 1998 року розробляється спільно Європейським космічним агентством (ESA) та Італійським космічним агентством (ASI). Ракета названа за іменем найяскравішої зірки північної півкулі. КБ «Південне» розробляє маршевий двигун РД-843. У листопаді 2017 р. Європейська ракета-носій VEGA з українським двигуном успішно стартувала з космодрому Куру у Французькій Гвіані.
«Антарес» є американська ракета корпорації Northrop Grumman. Основну конструкцію першого ступеня PH «Антарес» розробило КБ «Південне», а виготовило ДП «ВО «ПМЗ» у кооперації з іншими українськими підприємствами. Підготовка PH «Антарес» до пуску, її випробовування та пуск виконані за участю українських фахівців. Згідно з контрактом, технічна підтримка пуску, приймання та обробка телеметричної інформації у режимі реального часу здійснювалися з території КБ «Південне». Загалом з 2013 року ракета-носій «Антарес» стартувала 10 разів.
Маяк це загальна назва нового сімейства ракет-носіїв (РН), призначених для запусків космічних апаратів.
Після російської агресії проти України у 2014 році уряд почав відроджувати вітчизняне ракетобудування з оборонним призначенням
«Грім» — український оперативно-тактичний ракетний комплекс на базі твердопаливної балістичної ракети, розроблений конструкторським бюро «Південне». Комплекс розробляється з 2013 року на базі попередніх розробок за проектами «Борисфен» та «Сапсан». Радіус дії комплексу заявлено у 280 км, озвучена можливість створення версії з радіусом дії до 500 км. Комплекс призначений для створення щита неядерного стримування агресора.
«Вільха» — український ракетний комплекс з коригованим боєприпасом калібру 300 мм. Розроблений на основі радянської реактивної системи залпового вогню 9К58 «Смерч». Прийнятий на озброєння української армії у 2018 році. Над створенням комплексу працювало близько п'ятнадцяти підприємств українського оборонно-промислового комплексу.
«Нептун» — український береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами Р-360 Нептун.