Телефон: +38 (097) 762 31 21

Коли людям щось цікаво, або вони хочуть щось змінити – вони єднаються, докладаючи спільні зусилля. Такі об’єднання можуть бути як віртуальні, наприклад, групи у соціальних мережах (зі спорту, кулінарії тощо), так і цілком реальні. В Україні широко розповсюджені громадські організації (ГО), учасники яких можуть не тільки обмінюватися досвідом, а й залучати кошти для виконання добрих справ.

Діяльність ГО в Україні регламентується «Законом України про громадські об’єднання». Згідно з ним, ГО - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи. Засновниками громадської організації можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 18 років, а молодіжної та дитячої громадської організації - 14 років. Кількість засновників громадського об'єднання не може бути меншою, ніж дві особи.

Щоби заснувати ГО потрібно провести установчі збори та оформити протокол щодо них. Після цього треба протягом 60 днів зареєструвати свою ГО. В Україні реєстрація ГО обов’язкова. Слід сказати, що за законом ГО – неприбуткові організації. Тобто гроші, які вони отримують, мають спрямовуватися на добрі і корисні справи, а не на збагачення їхніх учасників.

Закон регламентує навіть назву ГО. Так, назва не може містити слова "державний", "комунальний" та похідні від них. Існує багато різних громадських організацій. Це професійні спілки, жіночі, молодіжні, ветеранські, дитячі організації, наукові, технічні, культурно-просвітницькі, фізкультурно-спортивні та інші добровільні об’єднання громадян, творчі спілки, земляцтва, фон¬ди, асоціації тощо. Вони можуть називатися: організація, об’єднання, спілка, товариство, клуб, гурток, рада, фонд, асоціація тощо.

Учасники ГО можуть претендувати на отримання фінансової допомоги, подаватися на гранти тощо. Основну допомогу українським ГО надають країни США і ЄС, а також організації: ООН, Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку, Організація економічного співробітництва та розвитку.

Основними сферами, в яких відбувається надання допомоги є:

  • Екологічна безпека та охорона навколишнього середовища.
  • Розвиток підприємництва та конкуренції на внутрішньому ринку.
  • Розвиток фінансового ринку та банківського сектору.
  • Розвиток сільськогосподарського сектору.
  • Охорона здоров’я та соціальний захист населення.
  • Розвиток освіти, науки, культури та туризму.
  • Модернізація муніципальної інфраструктури та транспорту.
  • Розвиток громадянського суспільства, місцевого самоврядування, забезпечення верховенства права, боротьба з корупцією, підтримка ЗМІ, регіональний розвиток.

За даними опитування 2019 р. половина громадян України вважають, що ГО потрібні у містах та селах. 7,5% українців розповіли, що вони беруть активну учать у громадській діяльності (цей показник залежить від регіону: на заході – близько 13% активних громадян, на півдні – 2% - найменший показник по Україні). Респонденти вважають, що ГО мають займатися: захистом уразливих соціальних груп, людей з інвалідністю тощо (52% опитаних), контролем за діяльністю влади (38% опитаних),юридичною та іншою допомогою громадянам у відстоюванні їхніх прав (38% опитаних), допомогою військовим і волонтерам на Донбасі (27% опитаних), об’єднанням людей зі спільними інтересами (26% опитаних).

Станом на 1 квітня 2018 р. в Україні зареєстровано 81 598 організацій. У Дніпрі їх нараховується близько 3000. Взагалі, інтерес до створення ГО з кожним роком все збільшується.

Приклади діяльності ГО в Україні

Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) — найбільша в Україні асоціація громадських правозахисних організацій, куди входять 29 ГО. Вони займаються питаннями захисту прав і свобод людей, інформують про порушення прав і свобод, вивчають і дають оцінку новим законам у сфері прав і свобод, проводять тренінги, семінари, освітні кампанії з прав людини.

Комітет Виборців Україні (КВУ) — всеукраїнська громадська організація, головним завданням якої є спостереження за ходом виборчих кампаній, підтримання взаємозв'язків між виборцями та органами влади та захист виборчих прав громадян. Відділення організації працюють у 24 областях та в понад 200 районах України.

UAnimals організують акції протесту “Цирк без тварин”. Їхня мета – заборонити використання тварин у циркових номерах, бо, на думку активістів, тварини страждають у неволі та піддаються побоям при дресируванні.

ГО “Пора” доклала багато зусиль для перемоги Помаранчевої революції (2004 р.). Після президенських виборів 2004 р. очільник “жовтої” “Пори” (під час революції їх діяло 2: «чорна» і «жовта») оголосив про створення політичної партії. Таким чином, ГО іноді може перетворюватися з неполітичного об’єднання у політичну партію.

ГО “Гендерний клуб Дніпро” проводить заходи у школах, де старшокласникам розповідають про інклюзію та про правила безпеки в інтернеті. Їхня мета – убезпечити дітей та навчити їх толерантності. Додатково: Українська гельсінська спілка: https://helsinki.org.ua/ Список ГО у Дніпропетровській області: http://obljust.gov.ua/index.php?page_name=253.html

Цікаві факти:

1 / 10
1. В Україні зареєстровано понад 80 000 громадських організацій.
2. У Дніпрі зареєстровано близько 3000 громадських організацій.
3. Щоби створити громадську організацію треба мати 18 років, але дитячі і молодіжні громадські організації можна створити з 14 років.
4. Щоби започаткувати громадську організацію треба мінімум 2 людини, що проводять установчі збори. Після цього її треба зареєструвати.
5. Реєстрація громадських організацій в Україні обов’язкова.
6. За законом громадська організація не може містити в назві слова «державний», «комунальний» та похідні від них.
7. Громадську організацію за законом можуть створити тільки фізичні особи. Її учасниками також можуть бути тільки фізичні особи.
8. За результатами опитування 2018 р. більшість населення України – 86,6% не входить до жодної громадської організації.
9. За результатами опитування волонтерською діяльністю в 2019 році займалися 9% громадян, а у 2018 р. – 18%.
10. Громадських організацій «Пора», що активно діяли під час Помаранчевої революції 2004 року, було 2. ЗМІ прозвали їх «Чорна Пора» і «Жовта Пора», аби якось розрізняти. Самі ГО «Пора» намагалися діяти спільно, щоби не дискредитувати один одну в очах людей, які не знали про цей нюанс.
Гортай далі, там ще цікавіше