Телефон: +38 (097) 762 31 21

Що таке децентралізація?

Децентралізація - передача повноважень та фінансів від державної влади якнайближче до людей - органам місцевого самоврядування. Тобто, це надання можливості меншим адміністративно-територіальним одиницям керуватися більш самостійно. І вирішувати свої проблеми, не чекаючи допомоги «зверху».

А навіщо децентралізація взагалі потрібна?

 

  • Znap3
  • Observatoria
  • Znap1
  • Znap2

Кожен мешканець села чи міста має право на сучасну медицину й освіту, доступні та якісні послуги, гарні дороги, чисті й освітлені вулиці. Але люди можуть впливати на якість цих послуг лише тоді, коли відповідальні за їх надання органи місцевого самоврядування: сільські, селищні міські ради та їхні виконкоми.

Ще 2014 року було ухвалено базові нормативні документи, окреслено певне бачення реформи децентралізації, свідками якої ми стали вже 2015 року.

У результаті з 2015-го до середини 2018-го 3492 невеликі територіальні громади об'єдналися в 753 більші. За останніми даними, приблизно 6,5 млн громадян (понад 18% населення України) проживають у нових ОТГ.

6,5 млн громадян (понад 18% населення України) проживають у нових ОТГ

Окрім фінансів, громади отримали додаткові повноваження - здійснення зовнішніх запозичень, самостійне обрання установ з обслуговування коштів місцевих бюджетів. Відтепер органи місцевого самоврядування можуть самостійно визначати містобудівну політику.

На рівень громад передано деякі повноваження центральних органів виконавчої влади з надання ключових адміністративних послуг: реєстрацію нерухомості, бізнесу та місця проживання.

Словник

Об’єднана територіальна громада (ОТГ) – нова одиниця адміністративно-територіального устрою України, яким він має стати після завершення децентралізації. Ця громада може включати у себе одне чи кілька сіл або містечок. Саме громадам держава передасть свої повноваження на місцях.

Повіт – можлива назва адміністративно-територіальної одиниці, найближча сьогоднішня аналогія якої – район. До кожного повіту входитиме по кілька ОТГ. Кількість повітів буде значно менша, ніж кількість сучасних районів.

Хто зараз є лідерами децентралізації?

У загальному рейтингу областей щодо формування ОТГ найкращі результати демонструють Житомирська, Хмельницька, Дніпропетровська, Волинська, Запорізька та Чернігівська області.

Які країни порівняно нещодавно пройшли через подібну реформу?

Польща, Словаччина, Литва, Латвія, Естонія, скандинавські країни — усі вони пройшли через таку реформу, що дало поштовх економіці, соціальному розвитку цих країн, особливо їхніх сільських територій.

Курс з вивчення децентралізації

Реформа децентралізації

 

Цікаві факти:

1 / 6
Які повноваження місцеве самоврядування реалізує на рівні громади? Це дошкільна та базова середня освіта, культура, первинна медицина, охорона правопорядку, комунальні питання, місцева інфраструктура, соціальна допомога, тощо.
Для можливості виконувати передані повноваження, громади мають бути спроможними: організаційно, фінансово, кадрово. Саме тому громади в процесі децентралізації стають значно більшими, об’єднуючи ресурси, стаючи заможнішими та краще розвиваються. Наприклад, містечко та навколишні села становитимуть єдину територіальну громаду.
Одночасно з децентралізацією повноважень відбувається фіскальна децентралізація. Це означає, що громада отримуватиме більшу долю сплачених податків і відповідно плануватиме бюджет програмно-цільовим способом, що покриватиме потреби на виконання нових повноважень.
Поширюється твердження ніби  державні адміністрації будуть ліквідовані. Насправді концепція реформи говорить не про ліквідацію, а про реорганізацію цих структур. Функція державного контролю в областях зв’язує державу в цілісний організм і запобігає свавіллю місцевих „князьків”.
Реорганізація обласних державних адміністрацій включатиме створення на їх базі виконавчих органів облсних чи районих рад. Структура цих органів визначатиметься самостійно на місці у відповідності до компетенції.
Місцеве самоврядування нестиме відповідальність за свою діяльність двох видів. Перший - перед виборцями за ефективність діяльності, другий – перед державою за законність діяльності.
Гортай далі, там ще цікавіше