Що означає анексія Криму
Анексія Криму (від лат. аnnexio ‑ приєднання) – це насильницьке приєднання Російською Федерацією території України, а саме: Автономної Республіки Крим. Анексія може виразитися як у захопленні цілої держави, так і в приєднанні частини чужої території. Такими методами держави вирішували територіальні питання до ХХ століття, до тих пір, поки людство не усвідомило, що проблема миру є набагато важливішою.
Тому було створено міжнародне законодавство щодо протидії воєнних дій, анексій, агресій одних держав проти інших.
Хронологія подій
16 березня 2014 року на території Автономної Республіки Крим та в Севастополі окупаційна влада провела псевдореферендум про статус півострова, на якому більшість мешканців Криму начебто підтримали приєднання півострова до Російської Федерації.
Такими методами Російська держава діє не вперше. 235 років тому сталася перша анексія Криму: у 1783 році півострів був приєднаний до Російської імперії.
Результати так званого "референдуму" не визнали ані Україна, ані Європейський Союз, ані США. Згодом усупереч нормам міжнародного права Росія створила на території українського півострова суб'єкт Російської Федерації - Республіку Крим, котрий увійшов до складу Південного федерального округу. ООН, ПАРЄ, ПА ОБСЄ не визнають насильницьку анексію Криму. В Україні Крим вважається тимчасово окупованою з боку Росії територією.
А чи знаєте ви? Позиція ЄС та міжнародного співтовариства щодо невизнання Криму російською територією ґрунтується на Статуті ООН, у якому чітко зазначено, що держава не може заволодіти територією іншої держави за допомогою погроз або застосування сили. Також така позиція походить від Гельсінського заключного акту, у якому сторони-підписанти заявили про наміри поважати непорушність кордонів і територіальну цілісність суверенних держав.
Спецоперація із вторгнення до Криму
Активна фаза спецоперації із вторгнення Росії до Криму збіглася із розстрілами героїв Небесної сотні. Верховна Рада України офіційно оголосила офіційною датою окупації Криму й Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.
У ніч на 27 лютого Верховну Раду та уряд Криму в Сімферополі захопили та вивісили над ними прапор Російської Федерації. Як з'ясувалось пізніше, це був спецназ Головного розвідувального управління Росії.
З 28 лютого російські військові без розпізнавальних знаків, їх тоді називали "зеленими чоловічками", почали блокувати українські військові частини та об'єкти на півострові. Деякі з військових містечок взяли штурмом. Українські військові збройного опору не чинили. Як виявилось пізніше, українські військові виконували накази командирів, не здогадуючись, що ті заздалегідь завербовані російськими спецслужбами.