Телефон: +38 (097) 762 31 21

Масштаби конфлікту

Перша світова війна, яка розпочалася 28 липня 1914 року стала одним з наймасштабніших та найжорстокіших конфліктів в історії людства. За чотири роки війни до армій воюючих держав було мобілізовано близько 70 мільйонів людей, кожен 9-й з цих солдатів загинув. Жертвами війни стало і 10 млн. мирних мешканців.

Війна розгорнулася на величезних просторах Європи, Африки та Азії, на землі, в повітрі та на морі.

Ареною бойових дій стала і практично вся Західна Україна. Найбільше постраждала територія сучасної Волинської і Тернопільської областей, через які найдовше проходила лінія фронту. Бої точилися також на теренах сучасної Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької та Рівненської областей

Війна на території України

  • 1457793541 39
  • Belgian Refugees 1914
  • XAHKaWY9
  • C32bde8958f44d052cbbaf4ad525a059

Всього було мобілізовано приблизно 4,5 млн. українців, з них 720 тис. загинули на фронтах

На українських землях у 1914–1918 рр. в протиборство між собою вступали різні армії двох таборів.

- Російська імператорська армія.

- У 1916–1917 рр. в Галичині діяв також у складі РІА окремий бронедивізіон бельгійської армії;

- армія Австро-Угорщини. Військо цієї дуалістичної монархії частково комплектувалося за територіальним принципом – тож у боях участь брали як австрійські, так і угорські частини;

- у 1914 р. у складі Австро-Угорської армії було сформовано Легіон Українських січових стрільців;

- з липня 1916 р. на території Галичини у складі військ Австро-Угорщини діяв XV корпус турецької армії;

- німецька армія

Населення українських земель, розділених між двома імперіями, призивалося як до російської, так і до австро-угорської армій і фактично воювали однин проти одного.

Біженці

Військові дії, які з літа 1914 р. точилися на землях України, стали величезною трагедією для мирного населення. На 1 вересня 1918 р. в Україні нараховувалося близько 1,5 млн. біженців. Піддані двох імперії або добровільно втікали, або примусово депортувалися з зони бойових дій до «своїх» – відповідно, або у глиб Галичини, або на центральні та східні українські землі.

Найбільша кількість біженців у Російській імперії була розміщена на території Катеринославської губернії (близько 250 тис. осіб).
  • Ria Metkere Ww1 Soldiers5 704x565
  • Orig
  • Russkaya Armiya Pervaya Mirovaya

Державних зусиль для опіки над біженцями явно було недостатньо, тож за цю справу бралися також національні, громадські та релігійні організації.

Волонтерський рух розгорнувся також для допомоги військам на фронті та пораненим. На пожертвувані кошти відправлялися посилки на фронт, облаштовувалися шпиталі, надавалася допомога вдовам та сиротам загиблих воїнів. Врешті-решт царський уряд навіть офіційно переклав частину обов’язків із забезпечення фронту та поранених на Союз міст та Земський союз – найбільші громадські організації.

Багато з діячів української революції у роки війни були діячами волонтерського руху – зокрема Симон Петлюра, Дмитро Дорошенко, Андрій Ніковський.

Закінчення війни для України

Перша світова тривала до 11 листопада 1918 р. На території ж України, у зв’язку з революційними подіями, військові дії фактично припинилися ще восени 1917 р. Після проголошення незалежності УНР 9 лютого 1918 р. в м. Берестя було підписано мирний договір з представниками Центральних Держав. Україна офіційно завершила свою участь у Першій світовій війні.

Цікаві факти:

1 / 8
У 1914-1918 рр. ніхто з учасників війни ще не знав, що приймає участь саме у Першій світовій війні. Тоді конфлікт називали Великою війною. Після її завершення, вже у 1920-ті рр. поступово поширюється назва Світова війна. Те, що ця світова війна була лише Першою, стало зрозуміло у 1939 році – коли розпочалася нова світова війна.
У 1914 р. над територією України було здійснено перший в історії повітряний таран. 8 вересня 1914 р. штабс-капітан російської армії Петро Нестеров в небі над містом Жовква таранив австро-угорський літак-розвідник. Для Нестерова це був єдиний спосіб знищити ворога – оскільки його літак не мав озброєння. Однак, в результаті тарану загинули екіпажі обох літаків.
Перший мирний договір у Першій світовій війні підписала саме Україна (хоча вона не була суб’єктом війни від її початку) – 9 лютого 1918 р. був укладений Брестський договір між УНР та країнами Четвертного Союзу.
Жертвами Першої світової війни було більше 21 мільйону людей. Однак, ще до її закінчення розпочалася більш трагічна за кількістю жертв подія – мова йде про епідемію іспанського грипу. Вона розпочалася у травні 1918 року; за 2 роки від неї загинуло більше 50 мільйонів людей по всьому світу. Епідемія цього грипу прокотилася і українськими землями.
Полковником Легіону Українських Січових Стрільців був член правлячої династії Австро-Угорщини ерцгерцог Вільгельм Габсбург, який взяв собі псевдонім Василь Вишиваний.
В Україні до сьогодні можна побачити танки часів Першої світової війни. Вони зберіглися в якості пам’ятників у Харкові та Луганську. Це британські танки Mark V зразка 1917 р. Однак на територію України вони потрапили вже по війні, у 1919 році, коли британській уряд передав їх російським білогвардійцям.
Російська армія протягом всієї війни мала нестачу стрілецької зброї. Тож, частина її підрозділів озброювалися іноземними зразками, зокрема багато хто з вояків мав американські гвинтівки Winchester Model 1895 або ж японські Arisaka Type 30.
Отримуючи від союзників зброю, Російська імперія натомість «постачала» союзникам солдатів. З російських військовослужбовців, серед яких були і солдати-українці, у 1916 р. було сформовано 4 бригади загальною кількістю 45 000 осіб. Ці підрозділи були доправлені до Франції і сражалися у складі французької армії як експедиційний корпус російської армії.
Гортай далі, там ще цікавіше