Перша світова війна поглибила кризу Російської імперії. Зубожіння населення та нестача продовольства, масова мобілізація чоловіків, невдачі на фронтах призвели до зростання соціальної напруги. Розпочалися масові маніфестації та акції протесту, що грозили перерости у народне повстання. Під тиском цих обставин російський імператор Микола ІІ о 23:40 2 (15) березня 1917 року проголосив своє зречення від престолу. Влада в Російській імперії перейшла в руки Тимчасового уряду.
Про падіння самодержавства в Катеринославі дізналися лише з ранку – новина була передана телеграфом, а багато хто прочитав про зречення царя у ранкових газетах. У містечках та селах про докорінну зміну в житті держави дізналися вже пізніше, інколи навіть на наступний день
Найпотужнішою українською організацією в Катеринославі та губернії було товариство «Просвіта». Воно стало одним з організаторів «Свята волі» – великої маніфестації, що відбулася в Катеринославі 15 березня 1917 р. Участь в заході взяло до 75 тисяч людей – хіба не третина населення міста.
Після Лютневої революції у губернії фактично встановилося двовладдя – зберігалася стара вертикаль влади. Після створення у Києві Центральної Ради, на Катеринославщині було організовано Українську Губерніяльну Раду. Але паралельно створювалися місцеві ради робочих та селянських депутатів, які претендували на всю повноту влади на місцях.
Січеславщина
Однією з перших символічних події революції у Катеринославі стало повалення монументу Катерині ІІ, ще на початку березня 1917 р. Українська громада міста планувала усунути російську імператрицю і з назви міста – перейменувавши його на Січеслав. Однак, в умовах війни реалізувати цей проект не вдалося. Тим не менш, пропонована назва користувалася популярністю – і навіть на книжках того часу деякі видавці позначали саме її у якості місця видання.
Омельянович-Павленко
Військовим комендантом Катеринослава восени 1917 р. був полковник Михайло Омелянович-Павленко. За його ініціативою в губернії розпочалося формування частин Вільного Козацтва (української територіальної оборони) та «гайдамацьих куренів» (військових підрозділів). Саме вони з початком більшовицької агресії обороняли Українську республіку.
9 листопада 1917 р. він організував парад на честь прийняття Третього універсалу Центральної Ради. Війська проходили під синьо-жовтими знаменами.
Персоналії
В часи революції провідниками українського руху на Катеринославщині були Ісаак Мазепа, Панас Феденко, Василь Біднов, Дмитро Дорошенко, Микола Стасюк, Дмитро Лисиченко, Сергій Єфремов.
Більшовицька агресія
У січні 1918 р. більшовики розпочали збройний наступ на Катеринославщині. Українську владу обороняли загони гайдамаків та вільного козацтва. Однак сили були дуже не рівні, більшовики отримували постійні підкріплення з Росії
Німці
На початку квітня 1918 р. після, підписання Берестейського договору, УНР, при підтримці австрійських та німецьких армій. Наприкінці квітня Центральна Рада припинила існування, до влади прийшов гетьман Скоропадський і проголосив Українську державу. Саме у цей період все діловодство губернії було переведене на українську мову.
Війна
Однак стабільний розвиток Української держави тривав недовго. Наприкінці 1918 р. розпочалася нова хвиля більшовицького вторгнення, активізували свою діяльність повстанські загони, потім розпочався наступ білогвардійців. Катеринославщина перетворилася на арену боротьби, в якій всі сторони мали перемінний успіх. Влада в краї змінювалася з калейдоскопічною швидкістю. Наприклад, в Катеринославі за період Визвольних змагань влада загалом змінювалася 22 рази, приблизно така сама історія була і в усіх інших населених пунктах краю. Однак наприкінці 1919 – на початку 1920 р. контроль над територією нашого краю остаточно захопили більшовики.
Махно
Катеринославщина була одним з осередків махновського руху. У 1918 р. Нестор Махно почав формувати селянські загони, що незабаром перетворилися на значну армію- в їх лавах перебувало до 30 тисяч чол. Однак, цей харизматичний лідер негативно ставився до влади УНР, і вів з нею збройну боротьбу. Махно сповідував ідеї анархізму, виступаючи за створення бездержавного суспільства. На практиці ж, махновці, воювали хіба не проти всіх армій, що діяли в регіоні, укладаючи тактичні союзи з більшовиками. У 1921 р. більшість махновських загонів були розгромлені червоними.
Повстанці
Населення краю не змирилося з поразкою визвольної боротьби та встановленням червоної диктатури. У 1920-1921 рр. Катеринославщина стала одним з епіцентрів повстанської активності. В краї діяли загони, підпорядковувалися уряду УНР, махновські загони, а також місцеві селянські загони, які виникали як реакція на політику «воєнного комунізму». Найбільш активно діяли повстанці на Криворіжжі.
Навесні 1920 р. на Криворіжжі повстанські загони об’єдналися в Степову дивізію, командувачем якої був Кость Блакитний (Пестушко). Цей підрозділ нараховував до 20 000 бійців, мав на озброєнні гармати та автомобілі. Активна діяльність українських повстанців на Катеринославщині тривала до 1923 р.