Телефон: +38 (097) 762 31 21

Кримські татари разом з українцями є одним з корінних народів України. На території нашої держави мешкає приблизно 250 000 представників цього народу. Самоназвою кримських татар є киримли – що можна перекласти як «кримці». Вони спілкуються на кримськотатарській мові, що належить до тюркської мовної сім’ї та сповідують іслам.

Походження

Кримськотатарський народ сформувався на території Кримського півострова у часи середньовіччя в XI–XIII ст.

Кримські татари є нащадками половецьких племен, які ввібрали в себе та асимілювали монгольські елементи та, частково, греків, італійців, готів, та представників інших народів, які мешкали тоді на півострові.

У 16 – 18 ст. до Криму мігрували також споріднені з кримськими татарами племена ногаїв, які займали в основному степову зону. Зараз серед кримських татар можна зустріти як людей з європеоїдною зовнішністю, так і тих, хто має монголоїдні риси – нащадків ногайців. 

Кримське ханство

З 1441 р. кримські татари мали власну національну державу – Кримське ханство. Перебуваючи з 1478 р. у васальній залежності від Османської імперії, кримські хани, тим не менш, провадили власну політику, часто ігноруючи вимоги султанів. Кримське ханство було грізним супротивником для сусідніх держав – і до кінця 17 ст. Польща та Московія щорічно сплачували ханам данину, яка мала втримувати кримців від масштабних нападів.

Кримське ханство почало поступово занепадати у 18 ст., як через внутрішню кризу, так і через поступово наростаючий тиск з боку Російської імперії.

Кримське ханство почало поступово занепадати у 18 ст., як через внутрішню кризу, так і через поступово наростаючий тиск з боку Російської імперії. За мирним договором 1774 р. Росія домоглася від Туреччини скасування васальної залежності Криму, а у 1783 р. ханство маніфестом Катерини ІІ було приєднане до Російської імперії.

Реакцією кримських татар на це стала масова еміграція – за підрахунками істориків, у 1790-ті рр. з півострову до Османської імперії виїхало близько половини його мешканців. Після закінчення Східної війни, у 1850-60-х рр. з Криму виїхало ще приблизно 200 тис. кримських татар.

Депортація

  • 1462934499 576721 75
  • 007
  • 1280px  .
  • 3e736a54

Найтрагічнішою сторінкою в історії кримськотатарського народу стала депортація 1944 р. 11 травня 1944 р. Сталін підписав постанову Державного комітету оборони про виселення всіх кримських татар з території Криму. Офіційним приводом оголошувалася «співпраця кримських татар» з нацистами у період окупації півострову. Однак виселенню були піддані всі без виключення кримські татари – навіть родини військовослужбовців Червоної армії, колишні партизани і т.д.

Операція по виселенню була проведена підрозділами НКВС 18-20 травня 1944 р. Людям давали 15 хвилин на збори і дозволяли взяти лише мінімум особистих речей. Після цього у товарних вагонах кримські татари були вивезені на спецпоселення на Урал або до Середньої Азії, головним чином до Узбекистану.

За різними підрахунками, у дорозі та в перші два роки після переселення загинуло до 40% депортованих кримських татар. Але, окрім забраних життів, радянська влада забрала і Батьківщину в цілого народу.

За різними підрахунками, у дорозі та в перші два роки після переселення загинуло до 40% депортованих кримських татар.

Можливість повернутися до Криму киримли отримали фактично тільки у 1989 році.

Народною стала написана на засланні пісня «Guzel Kırım» («Прекрасний Крим»), в якій бринить туга по втраченій батьківщині

Aluştadan esken yeller

Yüzüme urdı.

Balalıqtan osken yerler

Közyaşım tüşti.

 

Men bu yerde yaşalmadım,

Yaşlığıma toyalmadım,

Vatanıma asret oldım,

Ey, Güzel Qırım. (2x)

 

Bakçaları, meyvaları,

Bal ile şerbet.

Sularındı içe-içe,

Toyalmadım men.

 

Men bu yerde yaşalmadım,

Yaşlığıma toyalmadım,

Vatanıma asret oldım,

Ey, Güzel Qırım. (2x)

 

Bala-çağa Vatanım dep,

Közyaşıñ töke,

Qartlarımız ellin cayıp,

Duvalar ete.

 

Men bu yerde yaşalmadım,

Yaşlığıma toyalmadım,

Vatanıma asret oldım,

Ey, Güzel Qırım! (2x)

У 2016 році кримськотатарська співачка Джамала, презентуючи Україну, виграла престижний міжнародний конкурс «Євробачення», виконавши пісню «1944», присвячену депортації кримських татар. У якості приспіву вона використовувала рядки з народної пісні.

Спільна мова

Давне сусідське співіснування кримських татар та українців позначилося значними взаємовпливами. Так, в українській мові нараховують декілька сотень слів тюркського походження. Серед них, зокрема майдан (meydan), шапка (şapke), терези (teraze), лелека (lаjlаk).

Цікаві факти:

1 / 8
Вітання кримськотатарською мовою буде «Селям алейкум», дякую – «Сагъ олунъыз», я тебе кохаю – «мен сени севем».
У часи Російської імперії серед особистої охорони царів був і кримськотатарський підрозділ – Лейб-гвардії Кримськотатарський ескадрон.
Кримські татари мають національний вид боротьби – кураш. Його ще називають боротьбою на поясах. Правила її досить прості. Борці повинні тримати один одного за пояси і таким чином намагатися укласти суперника на лопатки. Перемагає той, хто піднімає супротивника, кидає його на спину і падає разом з ним.
За кримськотатарською традицією після народження перші 40 днів матір і дитину не показували людям, ізолюючи від всіх сторонніх. Вважалося, що таким чином можна захистити немовля від лихого ока та всіх негараздів.
Хоча Кримське ханство і перебувало у васальній залежності від Османської імперії, кримські хани вважали себе вищими за статусом, ніж турецькі султани правителі. Кримські хани були нащадками самого Чингізхана, в той час як турецькі султани були нащадками анатолійського еміра.
Кримськотатарський народ складається з трьох основних етнографічних груп – степовиків, горян та побережан. Всі вони відрізняються за характерною зовнішністю, звичаями та діалектами.
У кримськотатарських народних звичаях індикатором ставлення до гостя є напої. Якщо гостю подають філіжанку кави (до речі, «кава» – це ще одне кримськотатарське слово, запозичене українцями) ручкою до нього, то це знак поваги, якщо ж ручка чашки направлена від гостя – це натяк на те, що його не дуже поважають і не дуже раді його візиту. Так само про рівень поваги свідчить те, скільки вам налили чаю – чим його в чашці менше, тем більше вас поважають.
Відомі всім (і шановані багатьма) чебуреки є національною стравою кримських татар. Слово çiberek перекладається з кримськотатарської як «сирий пиріжок».
Гортай далі, там ще цікавіше