Телефон: +38 (097) 762 31 21

«Зовсім не в тому річ, що гине мільйон людей, а у тому, що мільйон разів гине одна людина». Лідія Гінзбург

Голодомор 1932–1933 рр. – українська національна трагедія. Окрім величезних людських втрат та морального удару, Голодомор практично знищив старе українське село, яке було носієм самобутньої народної традиції і національної самоідентифікації.

Передумови

Для зміцнення радянської влади, з 1928 р. на селі була запроваджена політика примусового об’єднання селян-одноосібників у великі колективні господарства (колгоспи). Керувати колгоспами було легше, ніж кожним селянином окремо. Кожен колгосп мав здати певну кількість зерна державі (виконати план хлібозаготівлі). Після цього селянам майже нічого не лишалося. Заможних селян називали «куркулями». Вони не хотіли добровільно віддавати своє майно, відтак їх «розкуркулювали» силоміць, часто забираючи не лише все майно і худобу (не залишаючи засобів для існування), а й виганяючи з власних домівок або руйнуючи їх. Розкуркуленню підлягали всі селяни, без виключення.

Причини

Голодомор був свідомою політикою Сталіна щодо знищення українського селянства, актом примусу й залякування, відповіддю на непокору й опір українців насильницькій колективізації. Він був створений штучно.

1. Невизнання голоду владою. При виникненні труднощів з продовольством всяка нормальна держава мала б допомогти своєму населенню і, найперше, припинити хлібозаготівлю. Проте Радянський Союз не надавав селянам допомогу, відмовлявся від гуманітарки з боку сусідніх держав, мотивуючи це тим, що голоду немає. Справжня статистика смертності не велася або сфальшовувалася. Влада, аби приховати наслідки Голодомору, вдавалася до демонстрації ілюзорного достатку.

2. Нереально завищені плани хлібозаготівель. У 1932–1933 рр. держава заздалегідь не визначала розмір поставок зерна. Коли план ставав відомим, він дорівнював всьому зібраному урожаю, а почасти і перевищував його. Посушливе літо і нові форми господарювання призвели до зменшення врожаю літа 1932 р. порівняно з попередніми роками, а розміри хлібозаготівель лишилися ті самі. До того ж часто плани здачі хліба коригувалися на підвищення одразу після їх виконання.

3. «Натуральні штрафи». Аби виконати завищені плани хлібозаготівель держава проводила обшуки і конфісковувала зерно у селян, яке вони залишали для харчування. Однак, окрім зерна вилучали (найчастіше – знищували на місці) і будь-яку іншу їжу: картоплю, цибулю, квасолю, сало, соління тощо. Це називалося «натуральними штрафами».

4. «Чорні дошки». За невиконання колгоспами планів хлібозаготівель держава заносила цілі села у т.зв. «чорні дошки», припинялося постачання продуктів харчування до сільських магазинів. Це призводило до повної блокади населених пунктів. Мешканцям заборонялося залишати постійне місце проживання і шукати порятунок в інших регіонах.

Причини

Масова смертність від голоду спалахнула вже у жовтні-листопаді 1932 р., на початок весни 1933 р. вона досягла свого апогею, коли були вичерпані господарчі запаси і ресурси організму.

Найперше помирали від голоду діти і старі. Помирали цілими сім’ями, вимирали заблоковані села. Днями і тижнями тіла лежали у хатах, на подвір’ях, на вулицях. Мертвих було стільки, що їх важко було ховати, та й нікому. У кращому випадку викопували великі ями і ховали по кілька десятків разом. Бували випадки поховання охлялих, але живих людей.

За спробу взяти з поля бодай кілька колосків, голодний колгоспник міг поплатитися життям прямо на місці, або отримати вирок позбавлення волі, терміном не менше 10 років. Цей закон у народі називають «Законом про п’ять колосків» – саме за такий обсяг зерна селянин ніс кримінальну відповідальність, яка поширювалася також і на дітей з 12 років.

Голодні селяни вживали у їжу сурогати: коріння рослин, кору дерев, шишки, жолуді, листя, траву. Першими жертвами, яких вжили у їжу голодні селяни, були домашні собаки і коти, також їли жаб і гризунів. У тих селах, де була річка чи ліс, смертність від голоду була нижчою.

Від голоду загострювалися хвороби, погіршувався не лише фізичний, але й психічний стан. Не поодинокими були випадки канібалізму і трупоїдства. Жертвами найперше ставали діти.

Наслідки

За останніми підрахунками вчених, в Україні під час Голодомору загинуло близько 3,9 млн українців, до демографічних втрат додають також 0,6 млн ненароджених. Точну цифру навряд чи колись вдасться встановити, оскільки часто статистика смертності просто не велася, а почасти – вона знищувалася – радянська держава замітала сліди злочину. Найбільше постраждали від Голодомору Київська, Харківська, Полтавська, Черкаська, Вінницька та Дніпропетровська області. У деяких місцях помирав кожен другий.

На кілька поколінь у свідомості українців твердо вкорінився страх, політична апатія і пасивність. Наслідки Голодомору не лише в пам’яті тих, хто його пережив, – вони в підсвідомості їхніх нащадків, місія яких, як «третього покоління» і наступних – звільнитися від цього страху і зробити все, щоб це ніколи не повторилося.

Пам’ять

28 листопада 2006 р. Верховна Рада України ухвалила закон «Про Голодомор 1932–1933 років в Україні», згідно з яким Голодомор визнаний геноцидом українського народу. Четверта субота листопада в Україні – це день пам’яті жертв Голодомору та масових репресій. Символом пам’яті є запалена свічка.

Цікаві факти:

1 / 10
1. Саме слово «Голодомор» вперше було використано у передмові Василя Барки «Жовтий князь» (видано у Нью-Йорку, 1963 р.), потім в «Етимологічному словникові української мови» за редакцією Я. Рудницького (1962–1982 рр.) та книзі П. Штепи (1968 р.). У СРСР на той час історикам дозволяли лише говорити про «труднощі з продовольством», а не про голод. Із вуст партійного високопосадовця слово «Голодомор» вперше прозвучало в грудні 1987 р. Тоді перший секретар ЦК КПРС Володимир Шербицький, виступаючи на урочистостях з нагоди 70-річчя УРСР, визнав факт голоду 1932–1933 рр. У 2006 р. СБУ розсекретила понад 5 тисяч сторінок державних архівів про Голодомор.
2. Першим про голод в СРСР повідомив англійський журналіст Малкольм Маґерідж у грудні 1933 р. Журналіст описав свої гнітючі враження від поїздок Україною та Кубанню, розповівши про голод серед селян. Маґерідж засвідчив масову загибель селян, однак не назвав конкретних цифр. Після першої ж його статті радянська влада заборонила іноземним журналістам їздити враженими голодом територіями країни.
3. За перший рік дії так званого «Закону про п’ять колосків» за ним засудили 150 тис. осіб.
4. Навесні 1933 р., за свідченнями істориків, помирало 17 людей щохвилини, 1000 людей щогодини і майже 25 тисяч людей щодня; у червні того ж року – 24 людини щохвилини, 1420 – щогодини і 34 170 – щодоби.
5. Близько 81% загиблих від голоду в Україні були українцями, 4,5% – росіянами, 1,4% – євреями та 1,1% – поляками. Серед жертв було також багато білорусів, болгар та угорців.
6. Середній показник тривалості життя під час Голодомору становив: для чоловіків – 7 років, для жінок – 10.
7. У селі Руська Поляна, що на Черкащині, під час Голодомору (у мирний час за кілька місяців!) загинуло 1200 чоловік, під час Другої світової війни (за 4 роки!) – 686. Непоодинокими були випадки вимирання хуторів і навіть цілих сіл (наприклад, хутір Горобці Новосанжарського р-ну на Полтавщині; село Гаврилівка Межівського р-ну на Дніпропетровщині).
8. У найбільш постраждалих регіонах України (теперішня Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Київська, Житомирська області) частка померлих від голоду сягає 52,8% загиблих на Україні в цей час. Смертність населення на цих територіях перевищувала середній рівень у 8–9 разів.
9. Плани поставок урожаю зерна у 1932 р. дорівнювали спочатку 356 млн пудів (що на 40 млн пудів було менше, порівняно із попереднім роком). Пізніше його було зменшено до 261 млн пудів. На жовтень (а це, фактично, кінець жнив!) 1932 р. було зібрано 136 млн пудів. З 23 270 колгоспів план змогли виконати лише 1403. До лютого 1933 р. було зібрано майже стільки ж, як і в попередні роки, проте цього року показники сягали 2/3 (в попередні роки 1/3) від обсягу заготівель в нормальний час. Це означало, що у селян забрали останній хліб, яким вони мали годувати свої родини.
10. У липні 1932 р. до Вінницького обласного суду передали справу 40-річної селянки Параски Якименко, котра, як було сказано у вироці, «з корисливою метою зарізала свого трирічного сина Кузьму, а м’ясо міняла сусідам на крашанки». Не знаючи, що їй робити із голодними дітьми, жінка звернулася до священика, а той дав пораду: «Заріж одного і годуй інших». За деякими даними, за канібалізм під час Голодомору засудили понад 2500 людей.
Гортай далі, там ще цікавіше