Телефон: +38 (097) 762 31 21

Правління князя Романа Мстиславича на галицько-волинських землях

Останнім князем, який контролював всю західну територію Київської Русі, став Роман Мстиславич (1150-1205) з династії Рюриковичів, праправнук видатного Володимира Мономаха. Саме його Галицько-Волинський літопис називає його «Володарем землі Руської» та «самодержцем всія Русі».

У зовнішній політиці Роман зосередив увагу на поширенні своєї влади. Близько 1202–120 рр. він завдав поразки суперникам із Суздаля й утвердився в Києві. Відтак під владу одного князя потрапили всі, за винятком Чернігівського і Новгород–Сіверського, українські князівства: Київське, Переяславське, Галицьке та Волинське. Територія усієї Правобережної України та частина Лівобережжя на якийсь час увійшли до єдиної держави – Галицько-Волинського князівства.

Найбільшу славу Романові принесли його успіхи у війнах із традиційними ворогами. Щоб захистити українські землі, князь провів кілька небачених досі успішних походів на половців і литовців.

Все це сприяло економічному та культурному розвитку Галицько-Волинської держави. Роман мав добрі відносини з Візантійською імперією. В останні роки свого життя Роман встановив тісні взаємини з іншою світовою імперією Середньовіччя – Німецькою (Священною римською).

Найбільшої могутності Галицько-Волинська держава досягла у 30-60-ті рр. XIII ст., за часів правління князя Данила Галицького (1201–1264 рр.), сина Романа Мстиславича. Данило Галицький є однією з найвидатніших постатей в історії України. Князь Галичини і Волині, король Русі, він увічнив своє ім’я як мудрий правитель і талановитий полководець.

Князю Данилу вдалося укріпити свою владу у Галицько-Волинському князівстві. Він відновив стосунки з Угорщиною та Польщею, відбудував зруйновані монголо-татарами міста, звів нові могутні фортеці – Кременець і Холм, що став столицею князівства. Під час правління князя було засновано одразу декілька нових міст, серед яких Львів, Угровськ і Данилів, відновлено Дорогичин.

Данило Романович прагнув утворити антимонгольську коаліцію європейських держав – з цією метою він навіть вів переговори з Папою Іннокентієм IV з приводу організації хрестового походу проти Золотої Орди. Однак створити сильний союз проти ординців йому не вдалося.

У внутрішній політиці Данило прагнув забезпечити собі підтримку селян та міщан, дбав про розвиток зовнішньої і внутрішньої торгівлі. З цією метою князь запрошував ремісників та купців із Німеччини, Польщі, зруйнованої монголами Русі.

У 1246 р. князь заснував православну митрополію у Галичі, яка з часом перебрала на себе функції та обов’язки загальноруського органу церковної влади

Князь, а згодом король Данило проявив себе як здібний державний діяч. Він здійснив військову реформу. Не покладаючись тільки на феодальну дружину (галицьке боярство часто зраджувало його), почав широко використовувати ополчення – селян і міщан. Реформував державний апарат. На зміну великим боярам, які були в князівському оточенні, він почав висувати своїх прибічників із нижчих верств. Так формувалося дворянство – шляхта.

Данило Галицький – «король Русі»

Однією з найважливіших та найвизначніших подій середньовіччя в історії України стала коронація Данила Галицького 1253 р., що зумовило інтеграцією волинської землі, як частини Галицько-Волинської держави, у європейську спільноту.

Урочиста коронація нового монарха Європи відбувалася в дорогочинському храмі Пресвятої Богородиці за участі посланця Папи Римського. Данилові на той час було 52 роки, а його держава була чи не найбільшою в тогочасній Європі – простягалася від Бугу аж до самого Дніпра.

Упродовж століття сусіди Галицько-Волинської держави називали її правителів королями Русі, адже наступники Данила Галицького мали усі атрибути королівської влади: корону, скіпетр, королівську печатку, що їх привіз папський посланець. Саме за часів правління короля Данила Галицько-Волинське князівство стало однією з найрозвиненіших та найбагатших держав Європи.

Пам’ять про короля Данила в Україні та світі

У незалежній Україні на честь короля Данила було викарбовано срібну монету номіналом 10 гривень та пам’ятну настільну медаль «Король Данило». У 2003 р. Верховна Рада України прийняла Закон України, яким була встановлена нова державна нагорода – орден Данила Галицького. Він призначений для нагородження військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, а також державних службовців за значний особистий внесок у розбудову України, сумлінне та бездоганне служіння Українському народові.

Іменем Данила Галицького названо університет в Івано-Франківську, міжнародний аеропорт у Львові та 24-ту окрему механізовану Бердичівську Залізну бригаду, а також Міжнародне спортивне товариство у Львові.

У 2012 р. у будівлі нового терміналу міжнародного аеропорту «Львів» було встановлено погруддя Данила Галицького, автором якого став український скульптор, академік Еммануїл Мисько.

Розвиток культури Галицько-Волинської держави

Важливими осередками духовної культури Галицько-Волинської Русі були міста Галич, Луцьк, Звенигород, Во.лодимир-Волинський, Перемишль, Холм, Львів. Саме через Львів проходив торговельний шлях з Німеччини, Чехії і Польщі до Києва і міст Волині, а також до гирла Дністра, Сурожа (Судака) та Кафи (Феодосії) в Криму.

Міста Галицько-Волинської держави стали значними центрами літописання та книгописання. Найвизначнішою пам'яткою літератури став Галицько-Волинський літопис (кінець XIII ст.), у якому відображені події політичного і культурного життя Галицько-Волинської Русі від 1201 до 1291 року. Найдавнішим ілюстрованим рукописом галицько-волинської традиції, що зберігся до нашого часу, є Добрилове Євангеліє (1164 р.), у якому містяться чотири мініатюри євангелістів та тлі обладнання книгописної майстерні.

Зростанню ролі церкви у поширенні освіти сприяло утворення в 1303 р. Галицької митрополії, яка, незважаючи на її неодноразові скасування та відновлення, існувала протягом XIV ст.

На жаль, архітектурних пам'яток періоду Галицько-Волинського князівства збереглося небагато. З монументальних будівель Львова можна назвати Миколаївську хрестовокупольну, П'ятницьку церкву, згодом перебудовану, а також костьол Хрестителя.

Найстарішою іконою, що збереглася в Галичині, є фрагмент візантійської ікони «Менологія» (кінець ХІІ – початок ХІІІ ст.), знайдена у 1930 р. у церкві Св. Миколая в Тур’ї поблизу Старого Самбора. У Львівському музеї українського мистецтва зберігається одна з перлин галицького іконопису «Юрій Змієборець» із села Станилі поблизу Дрогобича. Її автор був талановитим майстром композиції та колориту, що зміг поєднати відчуття загальної гармонійної врівноваженості з ритмічним рухом, а форму — із кольором.

Цікаві факти:

1 / 8
1. Романові Мстиславичу приписують розробку особливого проекту під назвою «добрий порядок» на Русі. Він запропонував покласти край всім міжусобицям, які ослаблюють державу і роблять її легкою здобиччю для половців
2. У 1213 році на князем Галицько – Волинського князівства вперше стала людина, яка не належала до династії Рюриковичів. Ним став боярин Володислав Кормильчич.
3. Князь Данило Галицький був єдиним серед українських князів періоду феодальної роздробленості, хто зумів об’єднати під своєю владою більшість етнічних українських земель. При ньому міжусобиці в наших землях практично закінчилися, а напади поляків, угорців, литовців і половців поступово відійшли в минуле.
4. Князь розширив територію до Любліна і Перемишля на заході, Мукачево та Чернівців — на півдні, будував нові міста (Львів, Холм, Угровськ, Данилів) і розвивав старі (Галич, Дорогочин, Володимир). При ньому Галицька Русь стала одною з найбагатших держав в Європі, оскільки князь Данило зумів ефективно використовувати всі переваги вигідного географічного положення своїх земель, а також найбільших родовищ солі.
5. Майбутній король землі Галицької був старшим сином князя Романа Мстиславовича і його дружини Анни. Його предками по батьківській лінії були славний Володимир Мономах і об’єднувач Польщі Болеслав Кривоустий, по материнській — візантійський імператор Іссак ІІ Ангел.
6. У 1229 році під час облоги польського міста Каліш князь Данило Романович особисто проник за міські стіни для розвідки. Він перевдягнувся простим боярином, а обличчя закрив глухим шоломом. Почувши, як городяни на своїх зборах сперечаються, здавати їм місто чи ні, князь вийшов в центр і назвав своє справжнє ім’я, а потім запропонував їм капітулювати перед ним особисто. Поляки, вражені такою сміливістю і благородством, погодилися і уклали мирний договір з хоробрим воїном.
7. Згідно історичних даних, могила володаря Галицько-Волинського князівства знаходиться у польському місті Холм у храмі Різдва Богородиці. У 2013 р. українська сторона отримала дозвіл на проведення розкопок. Однак кількарічні роботи поки що не дали результатів.
8. У незалежній Україні на честь Данила Галицького карбували срібні монети, його іменем названо університет в Івано-Франківську, міжнародний аеропорт у Львові та 24-ту окрему механізовану Бердичівську Залізну бригаду, а також Міжнародне спортивне товариство (Львів).
Гортай далі, там ще цікавіше