За переписом населення в Україні мешкають представники 130 національностей. Традиції такого етнічного різноманіття тягнуться від давніх часів.
Корінні народи України
Кримські татари є нащадками кипчацьких племен. В Україні зараз мешкає приблизно 250 000 представників цього народу. Вони розмовляють кримськотатарською мовою, що належить до кипчацької групи тюркських мов і є спорідненою з башкирською, киргизькою, узбецькою, казахською, турецькою та іншими мовами. Кримські татари є мусульманами-сунітами.
Кримчаки є іншим народом, що сформувався на території Криму. До кінця їхнє походження не з’ясоване, вважається, що кримчаки сформувалися на основі різноетнічних елементів кримського населення, що прийняли юдаїзм. Кримчацька мова є близькою до кримськотатарської. Німецькі нацисти у роки Другої світової війни знищували кримчаків. Зараз в Україні мешкає всього декілька сотень його представників.
Крим є батьківщиною і караїмів. Їх походження також не з’ясоване. Вважається, що караїми є нащадками євреїв або хозарів. Вони сповідують особливу релігію – караїмізм, споріднену з юдаїзмом, і розмовляють караїмською мовою, близькою до кримськотатарської. Зараз в Україні мешкає близько 1000 представників цього народу.
Національні квартали старих міст
Національно різнорідним населення українських міст було вже у часи середньовіччя. У великих містах утворювалися навіть окремі «національні квартали». Зокрема, у Кам’янці-Подільському існували польська, руська (українська) та вірменська дільниця. У Львові, як і у більшості інших міст, окремий квартал мали також євреї. Приблизно подібною була ситуація і в інших українських містах.
Слав’яносербія та Новосербія
У середині XVIII ст. російський уряд прагнув залучити до заселення земель Степової України й іноземних колоністів, зокрема з балканських країн. Тож, на території України у 1751 було створено Новосербію, а у 1753 – Слов’яносербію (на землях сучасної Кропивницької та Донецької і Луганської областей). Ці дві поселенські округи мали особливий статус і устрій, подібний до козацького. Мешканці мали відбувати військову службу у полках кінноти, отримуючи натомість земельні ділянки та податкові пільги.
Історія Слав'яносербії та Новосербії була недовгою – вже у 1764 р. ці утворення були скасовані у якості адміністративних одиниць. Але згадка про них лишається на сучасній мапі України: у 1784 р. містечко Тор було перейменоване на Слов’янськ, а у 1817 р. Донецьке – на Слов’яносербськ.
Старошведська колонія
Наприкінці XVIII ст. на території Степової України було засновано десятки колоній німецькими поселенцями, яких російський уряд активно заохочував до переселення сюди.
Але окрім добровільних бували і вимушені переселення. У 1792 р. російський уряд переселив до херсонських степів шведів з захопленого естонського острова Гіюмаа.
На березі Дніпра було засновано село Старошведське – або ж Gammalsvenskby. Мешкаючи на Херсонщині, шведи зберігали рідну мову та звичаї. І хоча більшість після 1917 р. більша частина мешканців села виїхала на історичну батьківщину, у селі досі можна почути старошведську мову, яку пам’ятають старі люди.
Після війни радянська влада об’єднала Старошведське з трьома колишніми німецькими селами – і зараз вони складають один населений пункт – село Зміївка (Бериславського району Херсонської області).
Національні райони
У 1924 р. внаслідок адміністративної реформи радянського уряду у складі УСРР було створено національні райони. Станом на 1931 рік у Радянській Україні існувало 25 національних районів – 8 російських, 7 німецьких, 3 болгарські, 3 грецькі, 3 єврейські, 1 польський. На території Криму (який до 1954 р. не входив до складу України) було 6 кримськотатарських 2 німецьких, 2 єврейських та 1 український національні райони. Окрім того, у складі УРСР до 1940 р. знаходилася Молдавська автономна республіка.
Сталіндорфський район
З 23 його сільрад 16 були єврейськими, 2 німецькими та 1 російська; євреї становили приблизно 50% мешканців району. У районі були відкриті школи із єврейською мовою викладання, діяли різні культурні уставнови. Частина діловодства в районі відбувалася на їдиш (єврейській мові). Офіційно Сталіндорфський національний район, як і інші, було розформовано у 1939 р. Більшість євреїв-мешканців району були вбиті нацистами у 1941-1943 рр.
Зараз колишній Сталіндорф – це село Вакулове Софіївського району.
Втрати ХХ ст.
У середині ХХ ст. Україна втратила значну частину свого етнічного різноманіття. Під час Другої світової війни німецькі нацисти знищували на окупованій території євреїв, кримчаків та ромів – незалежно від віку та статі. У 1941 р. радянська влада депортувала німецьке населення України до Сибіру і Казахстану. У 1944 р. Сталіним з України були депортовані кримські татари, а також кримські та приазовські греки, болгари та вірмени. У 1944-1946 рр. відбулася також акція «обміну населенням» між УРСР та Польщею, в наслідок якої з України було депортовано більшість її польського населення.