Разом з тим, історія Другої світової для України не зводиться лише до німецько-радянського протистояння. Територія країни у період війни перебувала у складі Польщі, Угорщини, Румунії, Радянського Союзу і різних окупаційних зон Німеччини. Умови життя (або ж виживання в них) мали окрему специфіку.
Вереснева кампанія
Війна для українських земель розпочалася 1 вересня 1939 року, з нападу Німеччини на Польщу, до складу якої входили тоді і західноукраїнські землі. В цей день на українські міста посипалися перші бомби. Наступ німецьких військ розвивався дуже стрімко, і вже 12 вересня розпочалися бої за Львів. Польська армія обороняла його до 22 вересня – допоки зі сходу не підійшли загони радянської армії. Польський гарнізон капітулював і здав місто Червоній Армії. І до Червоної Армії, і до Війська Польського у 1939 р. мобілізувалися мешканці українських земель.
Гуцульські стрільці
У складі Війська Польського існував 49-й гуцульський стрілецький полк – більшість його солдатів були українцями-гуцулами. Як особлива відзнака для військовослужбовців полку були встановлені гуцульські капелюхи і плащі. Підрозділ особливо відзначився під час нічної атаки 15 вересня, розгромивши елітний полк СС SS-Standarte «Germania».
Армії 41-44
У ході бойових дій на території України у 1941-1944 рр. на фронтах зустрічалися не тільки радянські та німецькі вояки. Загалом, це були
- німецький Вермахт (та інші збройні формування Третього Райху). У складі німецьких військ діяли і «національні підрозділи», укомплектовані з представників різних народів.
- армія Королівства Угорщина;
- армія Королівства Румунія;
- збройні сили Республіки Словаччина;
- армія Італії.
Їм протистояли:
- Робітничо-селянська Червона Армія (РСЧА – офіційна назва збройних сил СРСР);
- Військо Польське (сформовані радянським урядом у 1943 р. підрозділи з поляків, що формально підпорядковувалися польському уряду. До цих формувань направлялися громадяни Польщі, що мешкали на території СРСР, а також громадяни СРСР польського походження. Згодом туди почали мобілізовувати населення зі звільнених польських земель);
- Чехословацька армія (сформовані радянським урядом у 1943 р. підрозділи з громадян Чехословаччини, що формально підпорядковувалися чехословацькому уряду. До цих формувань направлялися також громадяни СРСР чеського та словацького походження і закарпатські українці, що мали чехословацьке громадянство);
- авіаційні підрозділи США (про це далі).
Операція «Френтік»
Ще наприкінці 1943 р. радянським і американським урядами було досягнуто домовленості про проведення спільної операції, яка отримала назву «Френтік». За її задумом, американські бомбардувальники та винищувачі супроводження, що базувалися в Англії та Італії, після бомбардувань ворожих об’єктів мали приземлятися під Полтавою, а звідти – вирушати в наступні нальоти, що закінчувалися посадкою на своїх західних базах. Таким чином можна було піддати руйнуванню і ворожі об’єкти, недосяжні для американців раніше.
Операція розпочалася 2 червня 1944 р., коли 130 важких бомбардувальників В-17 ВПС США та 70 винищувачів Р-51 після бомбардування Дебрецену здійснили посадку на аеродроми полтавського аеровузла. Останній рейд американські літаки здійснили 19 вересня 1944 р., після удару по угорській залізничній станції Жолнок вони приземленням в Італії.
Невідомі солдати
Зараз хіба не у кожному населеному пункті України є по одній або декілька братських могил, де поховані радянські бійці, загиблі під час боїв 1941 або 1943-1944 рр. Дуже часто на них, поруч з іменами загиблих, можна побачити напис «невідомий». Тисячі з полеглих лишилися невстановленими. У радянській армії бійцям для їхньої ідентифікації у випадку загибелі видавалися т.зв. «смертні медальйони» – пластмасові капсули, до яких вкладався папірець з інформацією. Такі капсули видавалися лише до листопада 1942 р., після чого були відмінені. Вважалося, що для ідентифікації вистачить й червоноармійської книжки – своєрідного «паспорту» бійця. Але папір не самий стійкий матеріал – і встановити особи тих, хто був похований не одразу після бою, дуже часто було вже неможливо.
Свято перемоги
Одразу після капітуляції Німеччини радянський уряд оголосив 9 травня Святом Перемоги і вихідним днем. У 1945 році для багатьох цей вихідний став хіба не першим від початку війни. Однак неробочим днем 9 травня було всього 3 роки, до 1947 р. Після того День перемоги вважався звичайним робочим днем. Лише з 1965 р., за 20 років по закінченні війни, 9 травня знову стає вихідним; з цього ж року бере свій початок традиція парадів, покладання квітів до пам’ятників та інших офіційних урочистостей.