Телефон: +38 (097) 762 31 21

Мазепинська доба в історії України

Кінець XVII – початок XVIII століття – період правління гетьмана Івана Мазепи (1639-1709) – це важлива доба в історії України.

Цей час характеризувався економічним розвитком Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури.

Цікаво, що саме Іван Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом майже 22 років. За сприяння Мазепи в Україні того часу розпочалось культурне відродження, яке торкнулося різних сфер мистецтва та науки.

Іван Мазепа як благодійник. Реставрація церков

  • 342432
  • Fullsize

Свій авторитет Мазепа підніс активною меценатською діяльністю – зокрема, на його кошти було збудовано, відреставровано та оздоблено майже 50 церков і храмів.

Серед найвiдомiших із них – будiвлi в таких монастирях, як Києво-Печерська Лавра, Пустинно-Миколаївський, Братський Богоявленський, Золотоверхо-Михайлiвський, Чернiгiвський Троїцько-Iллiнський, Глухівський, Петропавлівський, Любецький; кафедральні собори у Києві – Святої Софії, Переяславі та Чернiговi, церкви в Батурині та iншi.

Будівництво дерев'яних храмів за Мазепи майже припинилося – гетьман був ініціатором спорудження по всій Україні монументальних соборів і церков у пишному стилі, відомому як «мазепинське» («козацьке») бароко.

Гетьман виділяв кошти на допомогу православним християнам за кордоном, опікувався станом православної церкви за межами України. Так, у вiвтарi грецького православного собору Воскресіння при Гробі Господньому в Єрусалимі зберігається срібна плащаниця, подарована Мазепою, що використовується лише в особливо урочистих випадках. Для богослужбового вжитку православних cирiйцiв м. Алеппо гетьман подарував Євангеліє 1708 р., переписане та оздоблене гравюрами.

Києво-Могилянська академія та освіта доби Мазепи

Багато уваги приділяв Іван Мазепа і розвитку освіти. Саме за часів його гетьманування Києво-Могилянський колегіум здобув статус академії (1701 р.). Мазепа подарував академії бібліотеку та унікальне зібрання рукописів, а на території Київської академії були споруджені кам'яні Богоявленський храм (1695 р.) і навчальний корпус (1703 р.).

За підтримки гетьмана у 1700 р. в Чернігові за взірцем Києво-Могилянського колегіуму було реорганізовано школу єпископа Лазаря Барановича. Протягом кількох років за фінансування гетьмана у Чернігівському Борисоглібському кафедральному монастирі було збудовано приміщення колегіуму.

Розвиток архітектури – «мазепинське бароко». Розбудова міст

«Мазепинська доба» в архітектурі не обмежувалася лише церквами. Будуються перші в Гетьманщині кам’яні дзвіниці (Софійського і Михайлівського соборів у Києві), фортифікаційні споруди (цегляні стіни з храмом Всіх Святих над Економічною брамою Києво-Печерської лаври і зміцнення полтавського Густинського монастиря), приватні житла – так звані «будинки Мазепи» в Чернігові і Києві, а також київські «будинок Петра I» і «мазепинський» навчальний корпус Києво-Могилянської академії, друкарня Києво-Печерської лаври, київська ратуша, замок у Батурині – резиденція Мазепи.

З метою оборони південних кордонів побудовано фортеці на півдні України, зокрема, Новобогородицьку та Ново-Сергіївську на р. Самара. Богородицька фортеця, спроектована голландським інженером Фонзаліном, була збудована 1688 р. під керівництвом гетьмана Івана Мазепи на території Старої Самарі. Відтак місто отримало й нову назву – Богородицьк. Його залишки і сьогодні можна не лише уявити, а й побачити, завітавши до селища Шевченка на околиці міста Дніпро.

Образ Івана Мазепи у мистецтві. Пам’ять про Мазепу у світі.

  • Oroegehcvbtrlbgijzpxgtuwy4smzmb2
  • Http Myslenedrevo Com Ua Files Mdr Sci Hist Kupo 1

Гетьман Іван Мазепа є чи не найбільш відомим в Європі та Америці представником України. Наприклад, свої поеми присвятили видатному гетьману лорд Джордж Гордон Байрон та Віктор Гюго. Під впливом творів видатних письменників доби романтизму – Вольтера, Байрона, Гюґо – всесвітньовідомий художник Ежен Делакруа створює картину «Мазепа на вмираючому коні» (1828). У 1995 р. в Україні було випущено поштову марку «Іван Мазепа». До речі, портрет Мазепи зображено на українській купюрі номіналом у 10 грн. та пам’ятній срібній монеті.

За підрахунками дослідників, йому присвячено 186 гравюр, 42 картини, 22 музичні твори, 17 літературних творів, шість скульптур.

Цікаво, що іменем Івана Мазепи названі населені пункти не тільки в Україні (село Мазепинці, Київська область), але і в інших країнах світу: Мазепа (Тауншип), США; Мазепа (Міннесота), США; Мазепа (Пенсильванія), США; Мазепа (Південна Дакота), США; Мазепа (Південна Кароліна), США; Мазепа (Альберта), Канада; Мазепа-Бей, Південно-Африканська Республіка. А у штаті Квінсленд (Австралія) існує Національний парк ім. Мазепи.

Цікаві факти:

1 / 6
Мазепа отримав гарну освіту: з відзнакою закінчив Києво-Могилянський колегіум, у Варшаві – Єзуїтську колегію, протягом трьох років навчався у Голландії, Італії, Німеччині, Франції, де здобув гарний досвід політичного та культурного життя розвинених держав. Зберігся документ, згідно з яким Мазепа у 1657 році вивчав артилерійську справу в голландському місті Девентер.
Вільно володів латиною, російською, італійською, татарською, польською, французькою, німецькою мовами.
Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом майже 22 років (8081 днів).
Мазепа був одним із найбагатших людей у всій Європі. Йому допомогли розробити рудники з золотом і сріблом в Полтавській області.
Саме Іван Мазепа створив перший український флот. На свої особисті гроші він спорудив більше 100 стругів і 6 сотень човнів, які були розташовані на Дніпрі. Це було зроблено для успішного протистояння турецькій армії.
Досі невідомо, як саме виглядав Мазепа. Всього можна зустріти близько 16 його портретів, відмінних один від одного.
Гортай далі, там ще цікавіше