Мазепинська доба в історії України
Кінець XVII – початок XVIII століття – період правління гетьмана Івана Мазепи (1639-1709) – це важлива доба в історії України.
Цікаво, що саме Іван Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом майже 22 років. За сприяння Мазепи в Україні того часу розпочалось культурне відродження, яке торкнулося різних сфер мистецтва та науки.
Іван Мазепа як благодійник. Реставрація церков
Свій авторитет Мазепа підніс активною меценатською діяльністю – зокрема, на його кошти було збудовано, відреставровано та оздоблено майже 50 церков і храмів.
Серед найвiдомiших із них – будiвлi в таких монастирях, як Києво-Печерська Лавра, Пустинно-Миколаївський, Братський Богоявленський, Золотоверхо-Михайлiвський, Чернiгiвський Троїцько-Iллiнський, Глухівський, Петропавлівський, Любецький; кафедральні собори у Києві – Святої Софії, Переяславі та Чернiговi, церкви в Батурині та iншi.
Гетьман виділяв кошти на допомогу православним християнам за кордоном, опікувався станом православної церкви за межами України. Так, у вiвтарi грецького православного собору Воскресіння при Гробі Господньому в Єрусалимі зберігається срібна плащаниця, подарована Мазепою, що використовується лише в особливо урочистих випадках. Для богослужбового вжитку православних cирiйцiв м. Алеппо гетьман подарував Євангеліє 1708 р., переписане та оздоблене гравюрами.
Києво-Могилянська академія та освіта доби Мазепи
Багато уваги приділяв Іван Мазепа і розвитку освіти. Саме за часів його гетьманування Києво-Могилянський колегіум здобув статус академії (1701 р.). Мазепа подарував академії бібліотеку та унікальне зібрання рукописів, а на території Київської академії були споруджені кам'яні Богоявленський храм (1695 р.) і навчальний корпус (1703 р.).
За підтримки гетьмана у 1700 р. в Чернігові за взірцем Києво-Могилянського колегіуму було реорганізовано школу єпископа Лазаря Барановича. Протягом кількох років за фінансування гетьмана у Чернігівському Борисоглібському кафедральному монастирі було збудовано приміщення колегіуму.
Розвиток архітектури – «мазепинське бароко». Розбудова міст
«Мазепинська доба» в архітектурі не обмежувалася лише церквами. Будуються перші в Гетьманщині кам’яні дзвіниці (Софійського і Михайлівського соборів у Києві), фортифікаційні споруди (цегляні стіни з храмом Всіх Святих над Економічною брамою Києво-Печерської лаври і зміцнення полтавського Густинського монастиря), приватні житла – так звані «будинки Мазепи» в Чернігові і Києві, а також київські «будинок Петра I» і «мазепинський» навчальний корпус Києво-Могилянської академії, друкарня Києво-Печерської лаври, київська ратуша, замок у Батурині – резиденція Мазепи.
З метою оборони південних кордонів побудовано фортеці на півдні України, зокрема, Новобогородицьку та Ново-Сергіївську на р. Самара. Богородицька фортеця, спроектована голландським інженером Фонзаліном, була збудована 1688 р. під керівництвом гетьмана Івана Мазепи на території Старої Самарі. Відтак місто отримало й нову назву – Богородицьк. Його залишки і сьогодні можна не лише уявити, а й побачити, завітавши до селища Шевченка на околиці міста Дніпро.
Образ Івана Мазепи у мистецтві. Пам’ять про Мазепу у світі.
Гетьман Іван Мазепа є чи не найбільш відомим в Європі та Америці представником України. Наприклад, свої поеми присвятили видатному гетьману лорд Джордж Гордон Байрон та Віктор Гюго. Під впливом творів видатних письменників доби романтизму – Вольтера, Байрона, Гюґо – всесвітньовідомий художник Ежен Делакруа створює картину «Мазепа на вмираючому коні» (1828). У 1995 р. в Україні було випущено поштову марку «Іван Мазепа». До речі, портрет Мазепи зображено на українській купюрі номіналом у 10 грн. та пам’ятній срібній монеті.
Цікаво, що іменем Івана Мазепи названі населені пункти не тільки в Україні (село Мазепинці, Київська область), але і в інших країнах світу: Мазепа (Тауншип), США; Мазепа (Міннесота), США; Мазепа (Пенсильванія), США; Мазепа (Південна Дакота), США; Мазепа (Південна Кароліна), США; Мазепа (Альберта), Канада; Мазепа-Бей, Південно-Африканська Республіка. А у штаті Квінсленд (Австралія) існує Національний парк ім. Мазепи.